Gebelik Takibi Ankara ilindeki doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından titizlikle yapılmaktadır. Gebelik takibi sırasında doktorlarımıza her zaman rahatlıkla ulaşabilir, her türlü konuda çekinmeden konuşabilirsiniz. Ankara jinekolog muayene ücretleri ve gebelik takibi Ankara fiyatları 2022 detayları için bizi mutlaka arayınız.

Gebelik Takibi Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İdeal olarak, bebek sahibi olmayı düşünen bir çift, hamileliğin önerilip önerilemeyeceğini ve gebelik takibi hakkında tartışmak için bir doktor veya başka bir sağlık uzmanıyla görüşmelidir. Genellikle, hamilelik çok güvenlidir. Bununla birlikte, bazı bozukluklar hamilelik takibi sırasında ciddi olabilir. Ayrıca bazı çiftler için kalıtsal bozukluğu olan bir bebek sahibi olma riski artar.

Bir çift bir bebek sahibi olmayı düşündüğü anda, kadın günde bir kez folat (folik asit) içeren bir multivitamin almaya başlamalıdır. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar için önerilen en düşük miktar 400 mikrogramdır. Folat, omurilik veya beynin gelişimini etkileyerek doğum kusurlu bebeği olma riskini azaltır (nöral tüp defekti). Nöral tüp defektli bebeği olan kadınlar, genellikle önerilenden çok daha büyük bir miktar almaya başlamalıdır. Başka bir bebek sahibi olmayı düşünmeye başlar başlamaz 1000 mikrogram veya daha yüksek dozlar ile alınabilir.

Hamile kalmayı düşünen kadınlar, hamile kalıncaya kadar beklemek yerine, folat içeren (belirli doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan) bir multivitamin almaya başlamalıdır. Eğer çift bir bebek sahibi olmaya karar verirse, onlar ve doktor gebeliği mümkün olduğu kadar sağlıklı kılmanın yollarını tartışırlar. Kadın doktora sağlığını veya gelişmekte olan fetüsün sağlığını bozabilecek faktörler hakkında sorular sormalıdır.

Gebelik Düşünenler İçin Önemli Uyarılar!

Hamilelik takibi Ankara doktorlarımız tarafından gebelik düşünenlere önerilir:

 • Tütün veya alkol kullanmamak
 • Fetusa zarar verebilecek sigara dumanına maruz kalmamak
 • Kediler eve sıkı sıkıya bağlı olmadıkça ve diğer kedilere maruz kalmadıkça, kedi kumu veya kedi dışkısı ile temasa geçmemek (bu temas, fetusun beynine zarar verebilecek bir protozoanın enfeksiyonu olan toksoplazmozisi bulaştırabilir)
 • Kızamıkçık veya doğum kusurlarına neden olabilecek diğer enfeksiyonlara sahip kişilerle temasa geçmemek
 • Su çiçeği olduğunu ve bağışıklık kazandığını gösteren bir test yapılmadıkça, suçiçeği veya zona hastalığı olan kişilerle temasa geçmemek

Suçiçeği ve zona, uçuk virüslerinden kaynaklanır. Doğum sırasında, bu virüsler fetusa yayılabilir ve ciddi hastalıklara neden olabilir. Virüs ayrıca kadında şiddetli olan zatürreye de neden olabilir.

Hamilelikten önce bu tür faktörleri bilmek ve bunlarla başa çıkmak hamilelikte sorun riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, kadın diyetini ve sosyal, duygusal ve tıbbi kaygılarını doktorla tartışabilir.

Bir kadın hamile kalmadan önce eğer geçirmediyse mutlaka kızamıkçık aşısını yaptırmalıdır. Hasta folat kullanmıyorsa, doktor nöral tüp defekti olan bir bebeği varsa, önerilen günlük folat miktarını veya daha fazla folat içeren doğum öncesi multivitaminleri önerebilir. Gerekirse, kadının ve eşinin kalıtsal genetik bozukluğu olan bir bebek sahibi olma riski altında olup olmadığını belirlemek için genetik tarama yapılabilir.

Hamilelik Takibi Ankara : İlk Randevu

Hamileliğin onaylanmasından sonra, kadının, 6 ila 8 hafta arası bir hamilelik muayenesi yapılması gerekir. Bu zamanda yapılan ultrason ile doğum tarihi mümkün olduğunca doğru tahmin edilebilir.

Kadın doğum uzmanı, kadının rahatsızlıkları, aldığı ilaçları ve diyabet, düşükler ve doğum kusurları gibi sorunlar da dahil olmak üzere önceki gebeliklerle ilgili ayrıntıları soracaktır.

Gebelik Takibinde İlk Muayenede Yapılacak Testler

 • Ağırlık, boy ve kan basıncı ölçümü
 • Şişlik için ayak bileklerinin muayenesi
 • Pelvik muayene: Bu muayene sırasında, doktor uterusun boyutunu ve konumunu not eder.
 • Kan testleri: Bir kan örneği alınır ve analiz edilir. Analiz, tam kan sayımı, bulaşıcı hastalıklar (sifilis, hepatit ve insan bağışıklık yetmezliği virüsü [HIV] gibi) testleri ve kızamıkçık ve su çiçeği için bağışıklık testleri içerir. Rh faktörü durumu (pozitif veya negatif) dahil olmak üzere kan grubu belirlenir.
 • İdrar testleri: Bir idrar örneği alınır, kültür yapılır ve analiz edilir.
 • Papanicolaou (Pap) smear testi: Serviks kanseri olup olmadığını kontrol etmek için rahim ağzından sürüntü örnekleri alınır.
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test: Pap testinden hemen sonra, riskli gruptaki hastalarda gonore ve klamidyal enfeksiyon gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları test etmek için rahim ağzından bir sürüntü örneği alınır.
 • Grip mevsiminde, özellikle riskli gruptaki hamile kadınlar grip aşısı yaptırmalıdır.

Kadının durumuna bağlı olarak başka testler yapılabilir. Bazı kadınlarda tiroid hormon seviyeleri ölçülebilir (örneğin tiroid bozukluğu, diyabet, kısırlık veya düşük olanlar gibi).

Kadının Rh negatif kanı varsa, Rh faktörüne karşı antikorlar için test edilir (Rh Uyumsuzluğu). Rh negatif kanı olan tüm kadınlara, eğer eşi Rh pozitif ise, 28. gebelik haftasında kas içine enjekte edilen Rh (D) immün globulin verilir. Ayrıca, anne kanı ile fetüsün kanı arasındaki olası temastan sonra, örneğin vajinal kanama veya amniyosentez olayından sonra ve doğumdan sonra da bebeğin kan grubu Rh pozitif çıkacak olursa bir enjeksiyon daha yapılır.

Afrika kökenli kadınlar, daha önce test edilmediyse orak hücre anemi ve benzeri hastalıkları açısından test edilir. Riskli gruptaki kadınlar için tüberküloz cilt testleri önerilmektedir.

Gebelik Takibi Muayeneleri

İlk muayeneden sonra hamile bir kadın doktorunu aşağıdaki zamanlarda mutlaka görmelidir:

 • 28 haftaya kadar her 4 haftada bir
 • Sonra 36 haftaya kadar her 2 haftada bir
 • 36 haftadan sonra haftada bir

Hamilelik takibi sırasında her muayenede, kadının ağırlığı ve kan basıncı genellikle kaydedilir ve fetusun normal şekilde büyüyüp büyümediğini belirlemek için uterusun büyüklüğü not edilir. Kadının ayak bilekleri şişlik için muayene edilir.

​Doktorlar bebeğin kalp atışlarını kontrol eder. Doppler ultrason cihazı ile genellikle yaklaşık 10 ila 11 haftada tespit edilebilir. Ultrason ile bebeğin kalp atışı ve gelişiminin normal olup olmadığını belirlemek için her ziyarette bakılır.

Doktorlar genellikle tüm kadınları hamilelik takibi sırasında gelişen gebe diyabet tipi (gestasyonel diyabet) için test eder. Bu kan testi 24 ila 28 haftada yapılır. Glikoz tolerans testi denilen bu test, belli bir miktarda glikoz içeren bir sıvı içtikten 1 saat sonra kandaki şeker seviyesini ölçer. Kadınların gebelik diyabeti için risk faktörleri varsa, bu test gebeliğin erken döneminde, tercihen 12 haftadan önce yapılır.

​Gebelik diyabeti için risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

 • Obezite
 • Bir önceki hamilelikte gebelik diyabeti veya büyük bir bebek doğurmuş olmak
 • Bir önceki hamilelikte açıklanamayan bir düşük
 • Diyabetli birinci derece akrabalar (anneler veya kız kardeşler gibi)
 • İdrarda uzun süre şeker bulundurma öyküsü
 • İnsülin direncine sahip polikistik over sendromu

İlk testin sonuçları normalse, bu risk altındaki kadınlar 24 ila 28 haftada tekrar test edilir.

Her ziyarette, idrar ayrıca protein için test edilir. İdrardaki protein preeklampsiyi (hamilelik takibi sırasında gelişen bir tür yüksek tansiyon) gösterebilir.

Kadınlar genetik bozukluğu olan bir bebeği gebe kalma riskini yüksekse, doğum öncesi tanı testleri yapılabilir.

Hamilelik Takibi Ankara : Ultrason

En güvenli görüntüleme prosedürü olan ultrasonografi, fetüsün normal şekilde gelişimini gözlemek ve beklenen doğum tarihini doğrulamak için hamilelik sırasında düzenli bir şekilde yapılması gereklidir. Ayrıca gebeliğin 5. ayında detaylı ultrason ile bebeğin tüm organları anormallik açısından taranır. Detaylı ultrason genellikle hamileliğin 18 ila 23 haftası arasında yapılır. En ideal dönem gebeliğin 20. haftasıdır.

Gebelik Takibi Ankara Doktorlarımız

Gebelik takibi Ankara ilinde Çankaya ilçesindeki merkezimizde jinekolog doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Çukurambar semtindeki muayenehanemizde gebelik ultrasonu yanında 4 boyutlu ultrason, gebelikteki tüm kan, idrar ve patoloji testleri de yapılmaktadır. Ankara doğum paketleri 2022 detayları için bizi arayabilir ve doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Hamilelik takibi Ankara ve diğer jinekolojik konular için;

Hamilelikte ve diğer tüm kişilerde genital siğil tedavisi ve Hpv tedavisi için;

6 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Ankara tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş
Ankara Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Aydın Köşüş