Beta hcg hormonu aynı zamanda insan koryonik gonadotropini olarak da adlandırılır ve gebeliğin erken teşhisi için önemlidir. Halk arasında hamilelik hormonu da denir. Plasenta vasıtasıyla üretilen bu hormon, genellikle kanda saptanır ve kişi hamileyse bunun sinyalini verir. Beta HCG hormonu kan ile ölçülmesinin yanında idrar testi ile de teşhis edilebilir. Fakat güvenilirliği kan testine göre düşüktür. HCG nin alfa ve beta olmak üzere 2 farklı türü vardır. Hamile olup olunmadığına bakarken referans alınan HCG türü ß HCG‘dir.

Beta HCG Değeri Kaç Olursa Hamile Olunur?

Hamile olmayan bir kadında beta HCG hormonu seviyesi 0’a yakındır. Genellikle beta hcg değeri bazı kitlerde 0-5 arası ya da bazı kitlerde beta hcg değeri 2’nin altında ise hamilelik olmadığını gösterir. Beta HCG hormonu döllenmenin gerçekleşmesiyle beraber plasenta tarafından salınır. Döllenmeden yaklaşık olarak 10-11 gün sonra kan numunesinde HCG hormonunda yüksek değerler saptanabilir. ß HCG hormonunun en önemli rolü gebeliğin erken döneminde gebeliğin devamını sağlamaktır.

Hamilelik durumu olup ß HCG hormonunun gebelik haftasına göre beklenenden daha düşük olmasının nedenleri dış gebelik, hamilelik haftasının hesaplanmasındaki yanlışlık ve düşükler sayılabilir.

Beta Hcg Hormonunun Yükselmesi Neden Olabilir?

Beta HCG düzeyini artıran en yaygın neden hamileliktir. Ama nadiren gebelik dışındaki bazı hastalıklarda da yükselebilir. Bazı pankreas kanserleri, mide kanserleri, yumurtalık kanseri, down sendromu, karaciğer tümörü, molar gebelik gibi durumlar yüzünden de değerler yüksek ölçülebilir. Eğer değerler normal değerlerden 2-3 kat fazla ise ikiz ya da üçüz gebelik olma ihtimali fazladır.

Hcg Hormonunu Yükselten İlaçlar

Kısırlığın tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar içinde HCG hormonu bulundurur. Bu yüzden hcg hormonu enjeksiyonu yapılan aşılama tedavisi ya da tüp bebek tedavisi uygulanan kadınlarda, erken dönemde yapılan gebelik testlerinde görülen hafif yüksek değerler gebeliğe işaret etmiyor olabilir. Düşükle sonlanan ß HCG düzeyleri de 4 ila 6 hafta aralığında normal değerlerine ulaşır.

Hcg Hormonunu Yükselten Yiyecekler

Bazı besinler (dereotu, avakado, ıspanak, domates, ay çekirdeği, ceviz) gibi besinler de HCG hormonunun değerinin artmasına sebep olabilir.

Erken gebelik tesbitinde kullanılan ß hcg testi jinekoloji kliniklerinde yapılmaktadır. Beta hcg kan testi fiyatları için jinekoloji klinikleri ile iletişime geçebilir ve test için randevu alabilirsiniz. Gebelik takibi Ankara doktor kadrosu her zaman yanınızdadır.

HCG HORMONU HAKKINDA SIK SORULANLAR

Beta hcg testi 0-5 ne demektir
Beta hcg değeri 5’in altında olması gebelik olmadığı anlamına gelir. 5’in üstündeki değerlerde 2 gün sonra gebelik testinin tekrarlanması uygun olacaktır.
HCG hormonu 0.12 ne anlama gelir?
Hcg değeri 0.12 gebelik olmadığı anlamına gelmektedir.
Beta hcg 0.100 ne demek
0.100 hcg değeri de diğer test sonuçlarında bahsedildiği gibi hamileliğin olmadığı anlamına gelir.
1 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı?
1 haftalık gebelikte hcg değeri 5-50 mIU/ml arasındadır. Genellikle 100 mIU/ml değerinin altındadır.
Beta hcg testi 0-2 ne demektir
0-2 arasındaki hcg değerleri hamileliğin oluşmadığı yada olmadığına işaret eder.

4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri kaç olmalı
4 haftalık gebelikteki hcg değeri 75-2600 arasındadır. Gebeliklerde bu değerler arasında değişik sonuçları çıkabilir.

5 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir