Tüp bebek tedavisi teknolojilerinin yaygınlığı sayesinde çiftler günümüzde ne zaman çocuk sahibi olacaklarına daha rahat karar verebilmektedir. Ancak belli bir dönem çocuk sahibi olmak için beklemekte sakınca olmamakla birlikte özellikle kadınlarda yaş oldukça önemlidir.

Doğurganlık doğal olarak yaşla birlikte azalır ve tüp bebek tedavisi gerekebilir. Daha sonra yaşamda bir bebeğe sahip olmak hamilelik komplikasyonları riskini artırabilir. Peki gebe kalmak için en uygun yaş acaba ne olmalıdır?

30 yada 40 yaşından büyük kadınların gebe kalma şansları azalmakla birlikte bu gebe kalamayacakları anlamına gelmez. Her yaşta gebe kalmak mümkün olabilmektedir.

20 li yaşlarda gebelik şansı

Kadınlar en doğurgan oldukları dönemdir ve 20’li yaşlarında hamile kalma şansı oldukça yüksektir. Bu, mevcut en yüksek kalitede yumurtaya sahip olduğunuz ve hamilelik riskleriniz en düşük olduğu zamandır. 25 yaşında, 3 aylık denemeden sonra gebe kalma ihtimaliniz yüzde 20’nin altındadır.

30 lu yaşlarda gebelik şansı

Doğurganlık yavaş yavaş 32 yaş civarında azalmaya başlar. 35 yaşından sonra bu düşüş hızlanır. Kadınlar, doğduklarında yaklaşık 1 milyon yumurta ile doğarlar. Yumurta sayısı zamanla yavaş yavaş düşer.

37 yaşındayken, yaklaşık 25.000 yumurta kalacağı tahmin edilmektedir. 35 yaşına kadar, 3 aylık denemeden sonra gebe kalma ihtimaliniz yaklaşık yüzde 12’dir.

Düşük ve genetik anormallikler riski de 35 yaşından sonra artmaya başlar. Hamileliğinizde veya doğum sırasında daha fazla komplikasyonla karşılaşabilirsiniz.

40 lu yaşlarda gebelik şansı

Bir kadının 40’lı yaşlarında doğal olarak hamile kalma yeteneğinde keskin bir düşüş var. 40 yaşındayken, 3 aylık denemeden sonra gebe kalma ihtimaliniz yüzde 7 civarındadır.

Zamanla, yumurtalarınızın miktarı ve kalitesi düşer. Daha yaşlı yumurtaların daha fazla kromozom problemi olabilir, bu da doğumda kusurlu bir bebek sahibi olma olasılığını arttırır. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi tıbbi durumlar, 35 yaşından sonra kadınlarda daha yaygındır. Bunlar, gebelikte problem olabilir.

Sonuçta, hamile kalmak için mükemmel zaman, sizin kendinizi hazır hissettiği zamandır. Ancak kariyer veya başka nedenlerle çocuk sahibi olmayı çok fazla ertelemeyiniz. Aksi halde tüp bebek tedavisi gerekebilir. Ancak çok geç kalanlarda bazen tüp bebek tedavisi ile bile başarı şansı düşecektir. Gebelik takibinizi Ankara ilindeki tüm muayenehanelerde yaptırabilirsiniz.

Tüm konularla ilgili doktorlarımızın sitelerini de ziyaret edebilirsiniz…

Doç. Dr. Nermin Köşüş için tıklayınız

Doç. Dr. Aydın Köşüş için tıklayınız

YORUMLAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir