Yerleşme kanaması diğer adıyla implantasyon kanaması hamileliğin başlaması ile birlikte meydana gelebilen bir durumdur. Bu durum bazen döllenme itibariyle 2 hafta içerisinde yaşanabilir. Çoğu zaman adet kanamasına benzerdir. Ancak adet kanaması kırmızı renkli bir kanama olup, yerleşme kanaması açık renkte lekelenme tarzındadır. İmplantasyon kanaması sırasında hastada hafif kasık ağrısı da yaşanabilir.

Hamilelik süreci sperm ile yumurta hücresinin birleşmesi sonucunda başlayan bir süreçtir. Döllenmiş olan yumurta rahme doğru ilerleyerek orada yerleşir. Burada büyümeye başlar. Bu kanama genel olarak bazı hamileliklerde görülebilmektedir. Ve yine genel olarak endişe verici bir durum olmamakla beraber kontrol altında tutulması gereklidir. Embriyonun tutunma savaşında bazen tutunma kanaması da görülmez.

Yerleşme Kanaması Belirtileri Nelerdir?

  • Kanama gebeliğin erken dönemlerinde yaşanır.
  • Pembemsi kahverengi kanama tonlarındadır.
  • Yoğunluğu hafiftir.
  • Akıcı ve parlak olmayan bir kandır.
  • Beraberinde kramplar yaşanabildiği gibi herhangi bir ağrı da olmayabilir.

İmplantasyon kanaması ile birlikte yine kadında başka belirtiler de yaşanabilir. Mesela göğüslerde hassasiyet, karında şişlik hissi gibi belirtiler olabilir. Kadında iştahsızlık, asabi olma halleri, ateş yükselmesi, idrara sık çıkma, kabızlık sorunu, cilt problemleri ve sürekli yorgunluk diğer belirtilerdir.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Mıdır?

Yerleşme kanaması hamileliğin başlangıcında embriyonun rahime tutunduğunu belirten bir durum olarak tanımlanır. Her hamilelikte olmadığı gibi görülme olasılığı da ilk 10 gün ya da 14 gün arasındadır. İmplantasyon kanamalarında bazen dayanılmaz sancılar olabileceği gibi bazen de geçici kramplar yaşanır.

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Yerleşme kanaması rengi olarak kahverengi ya da pembe tanımlanabilir. Adet kanamasından farkı budur. Bu kanama uzun süreli olmaz. Kendiliğinden bir süre sonra durur. İmplantasyon kanamaları kısa sürelidir. Bazen birkaç saat bazen de birkaç gün sürebilir. Lekelenme tarzındadır. Bu tutunma kanaması çoğu zaman adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Ancak adet kanamasında kanama yoğunluğu, rengi implantasyon kanamasına göre çok daha farklıdır.

Gebelik sürecinde özellikle ilk 3 ay düşük yapılması olasılığı açısından riskli dönemdir.  Bu nedenle her türlü kanamanın doktor bilgisi altında olması önem taşır. Bu noktada adet kanaması 3 ila 7 gün arasında devam ederken tutunma kanaması çok daha kısa sürelidir. Sonuç itibari ile kadın daha hamile olduğunu öğrenmeden aslında vücut implantasyon kanaması ile birlikte hamileliğe hazırlanmaya başlamıştır. Elbette ki bu kanama her kadında olmaz. Ancak implantasyon kanamasından 3 gün sonra yapılan gebelik testinde genelde sonuç pozitiftir.

Yerleşme kanaması hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız…

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir