Kadınlar genellikle vajinal salgılarındaki değişiklikleri fark ettiklerinde endişe duyarlar çünkü bu değişiklik doğrudan sağlıklarıyla ilgili olabilir. Endişe verici salgılar arasında, genellikle anne rahminde kalan eski kan olarak yorumlanan kahverengi akıntı bulunur. Yeni kanın rengi parlak kırmızıdır ve zamanla ve oksijene maruz kaldıkça rengi koyulaşmaya ve kahverengiye dönmeye meyillidir. Bu salgılar belirli bir sorunla ilgili bir uyarı işareti olabilir ve bazen emin olmak için uzman bir doktora danışmak gerekebilir.

Adet Dönemi Boyunca Kahverengi Akıntının Olası Nedenleri

Bu salgıları adet görmeden önce veya sonra fark ederseniz nedenleri şu şekilde detaylandırılabilir:

  • Adet öncesi kahverengi akıntılar: Kahverengi vajinal akıntılar, rahimde kalan eski kanla karışan vajinal akıntılar olabilir ve bu durumda endişe edilecek bir durum yoktur.
  • Hamilelik yokluğunda: Bu salgılar ayrıca rahimde kalan kan olabilir veya vajina veya serviks muayenesine karşı alerjik bir reaksiyondan kaynaklanabilir. Evlilik ilişkisi sırasında penis ve vajina arasındaki sürtünmeden de kaynaklanabilir.
  • Hamilelik durumunda: Adet öncesi kahverengi akıntı, döllenmiş yumurtanın rahim iç zarına yerleşmesiyle ortaya çıkan ve yerleşme kanaması olarak adlandırılan hamileliğin erken bir belirtisi olabilir ve yumurtanın döllenmesinden bir ila iki hafta sonra gözlenebilir.
  • Yaklaşan menopoz yaşı: Kadınlarda menopoza geçiş döneminin bir işareti olduğundan, kırklı veya ellili yaşlardaki kadınlar için adet öncesi kahverengi akıntı olabilir.

Adet Döneminden Sonra Kahverengi Vajinal Akıntı

  • Adet dönemi sonrasındaki kan: Döngünün sonunda kanın vücuttan ayrılması daha uzun sürer. Bu sırada oksidasyona maruz kalır ve kırmızıdan kahverengiye döner. Kalın, kuru ve pütürlü bir görünüm kazanır.
  • Polikistik over sendromu: Bu sendromdan muzdaripseniz, adet döneminizde bozulmaya neden olabileceğini ve kahverengi salgıların tam bir adet döngüsünün yerine geçebileceğini bilmelisiniz.
  • Kontraseptif implant kullanımı: Vücuttaki progestin hormonunun salgılanmasını sağlayan ve hamileliği önleyen bir kontraseptif yöntemdir ve adetten sonra kahverengi akıntı da yan etkilerinden biridir.

Gördüğünüz gibi, kahverengi akıntının olası nedenleri çoktur. Tekrarlamadan yalnızca bir kez meydana gelirse, önemi genellikle ciddi değildir. Ancak tekrarlama durumunda, yapmanız gereken testleri belirlemek için bir kadın doğum uzmanına danışmanız gerekir.

Adet öncesi ve sonrası kahverengi akıntı hakkında daha detaylı bilgiler için tıklayınız…

2 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir