Histeroskopi ile polip ameliyatı fiyatı, polip yapısının büyüklüğüne, histeroskopi ameliyatının yapıldığı merkeze göre değişir. Polip ameliyatında polipler kesilerek tamamen çıkarılır. Rahim polip ameliyatı fiyatı 2024 yılında merkezler arasında oldukça farklılık göstermektedir. Polip ameliyatı fiyatları polibin büyüklüğüne göre değişir. Histeroskopi ile polip ameliyatı fiyatı 2024 Ankara detaylarını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Rahimde Polip Nedir?

Rahim polipleri, uterusun iç duvarından uterus boşluğuna uzanan endometriyal büyümelerdir. Rahmin astarındaki hücrelerin aşırı büyümesi (endometrium), endometriyal polipler olarak da bilinen uterus poliplerinin oluşumuna yol açar. Bu polipler genellikle iyi huyludur, ancak bazılarında nadiren kanser hücresi olabilir ve takipte rahim kanseri gelişebilir. Uterin poliplerin boyutu birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Uterus duvarına geniş bir taban veya ince bir sap ile tutunabilirler.

Bir veya daha fazla uterus polipiniz olabilir. Genellikle uterusda büyür ve uterus içinde kalırlar, ancak bazen rahim ağzından geçerek uterusun dışına çıkar ve vajinanıza iner. Uterus polipleri en sık menopoza yakın dönemdeki kadınlarda görülür, ancak genç kadınlar da azımsanamayacak kadar görülebilmektedir.

Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir?

Rahim poliplerinin belirtileri ve semptomları şunları içerir:

 • Düzensiz adet kanaması – değişken uzunluk ve ağırlıkta sık, öngörülemeyen adet kanamaları
 • Adet dönemleri arasında kanama
 • Aşırı ağır adet kanamaları
 • Menopozdan sonra vajinal kanama
 • İnfertilite
 • Bazı kadınlar sadece hafif kanama veya lekelenme gösterir.

Pekçok kadında ise semptom vermez. Genellikle başka nedenlerle muayene olan kadınlarda çekilen ultrasonda tesbit edilirler. Ancak küçük polipler bazen ultrasonda da tesbit edilemez.

Menopozdan sonra vajinal kanama olanlarda polip olsun olmasın mutlaka rahim içinin histeroskopi ile değerlendirilmesi gereklidir. Tüm kanama bozukluklarında en iyi tanı ve tedavi yöntemi histeroskopi işlemidir.

Rahimde Polip Neden Oluşur?

Hormonal faktörlerin rol oynadığı görülmektedir. Uterin polipler östrojene duyarlıdır, yani dolaşan östrojene cevap olarak büyürler.

Rahim Polipleri Kimlerde Oluşur?

Rahim polipleri şu hastalarda daha fazla gelişir:

 • Perimenopozal veya postmenopozal olmak
 • Yüksek tansiyona sahip olmak
 • Obez olmak
 • Meme kanseri için bir ilaç tedavisi olan tamoksifen kullanmak

Rahim polipleri infertilite ile ilişkili olabilir. Rahim polipleriniz varsa ve çocuk sahibi olamıyorsanız, poliplerin çıkarılması hamile kalma şansınızı arttırabilir.

Poliplerde Nasıl Tanı Konur?

Doktorunuz uterus polipleriniz olduğundan şüpheleniyorsa, aşağıdakilerden birini yapabilir:

 • Transvajinal ultrason. Bu yöntemle doktorunuz açıkça mevcut olan bir polip görebilir veya uterus polipini kalınlaşmış endometriyal doku alanı olarak tanımlayabilir. Polibi her zaman ultrasonda görmek mümkün olmayabilir.
 • Histerosonografi. Sulu ultrason olarak da adlandırılan bu yöntemde rahim içerisine tuzlu su enjekte edilir. Salin, rahim boşluğunuzu genişletir, bu da doktora ultrason sırasında uterusunuzun içinin daha net görüntülenmesini sağlar.
 • Histeroskopi. Doktorunuz vajinanızdan ve rahim ağzınızdan uterusa ince, esnek, ışıklı bir teleskop yerleştirir. Histeroskopi doktorunuzun rahminizin içini incelemesini sağlar. Aynı senasta hem tanı hemde tedavinizi sağlayacaktır.
 • Endometrial biyopsi. Doktorunuz laboratuvar testi için bir numune toplamak üzere uterusun içinden biyopsi yapabilir. Uterin polipler bir endometriyal biyopsi ile doğrulanabilir, ancak biyopsi de polip bazen gözden kaçabilir. Bu nedenle histeroskopi yöntemi en ideal yöntemdir.

Rahim Polipleri Hamile Kalma Yeteneğinizi Etkileyebilir mi?

Rahim polipleri çok nadiren gebeliği engeller. Özellikle 2 cm’den büyük poliplerde gebe kalma şansınız azalabilir. Ancak polipler gebelikte düşük riskini arttırabilir. Bu nedenle herhangi bir şekilde polibiniz tesbit edildiyse gebelik düşünüyorsanız, aşılama ya da tüp bebek tedavisi yapılacaksa mutlaka öncesinde çıkarılmalıdır.

Rahim Poliplerinin Tedavisi Doğurganlığımı Artıracak mı?

Büyük rahim poliplerinin çıkarılması gebe kalma şansınızı arttırabilir. Küçük poliplerde herhangi bir problem olmasa da eğer gebelik öncesi muayenenizde görüldüyse çıkarılması konusunu mutlaka doktorunuzla görüşünüz.

Uterus Polipleri Kanserli Olabilir mi?

Uterus polipleri genellikle iyi huyludur ve kanserli hücre içermez. Ancak çok nadiren polip yüzeyinde kanser hücreleri oluşabilir ve ilerleyen dönemde rahim kanseri gelişebilir. Bazen de polipte herhangi bir problem olmasa da beraberinde rahim içi kalınlaşması ya da rahim içi kanseri eşlik edebilir. Yapılan biyopsi işleminden sonra rahim polipinde kanserli hücreler varsa, doktorunuz sizinle değerlendirme ve tedavideki sonraki adımlar hakkında konuşacaktır.

Uterus Polipleri Tekrarlayabilir mi?

Nadiren uterus polipleri tekrarlayabilir. Eğer tekrarlayacak olursa tekrar doktorunuzla görüşüp yol haritasını belirlemeniz en uygun yaklaşım olacaktır.

Rahimde Polip Tedavisi Ankara

Rahim polipleri için doktorunuz şunları önerebilir:

 • Takip Tedavisi. Belirtileri olmayan küçük poliplerin takip edilmesi önerilebilir. Rahim poliplerinin çoğu iyi huyludur. Bununla birlikte, endometriyal hiperplazi veya uterus kanserlerinin bazı prekanseröz değişiklikleri uterus poliplerinden başlayabilir ya da beraber bulunabilirler. Bu nedenle doktorunuz muhtemelen polipin çıkarılmasını önerecek ve patolojik incelenmesini önerecektir.
 • İlaç Tedavisi. Progestinler, doğum kontrol hapları ve gonadotropin salgılatıcı hormon agonistleri de dahil olmak üzere bazı hormonal ilaçlar polip semptomlarını azaltabilir. Ancak ilaç tedavisi sadece semptomlarınızı düzeltecek olup kısa süreli bir çözümdür. İlacı almayı bıraktığınızda semptomlar tipik olarak tekrar eder.
 • Histeroskopik Polip Ameliyatı. Rahimde polip ameliyatı sırasında, histeroskoptan sokulan aletler yardımıyla polipleriniz tesbit edilerek kesilip çıkarılır. Çıkarılan polip muhtemelen mikroskobik inceleme için bir laboratuvara gönderilecektir.

Histeroskopi ile Polip Ameliyatı Fiyatı

Histeroskopi ile polip ameliyatı fiyatı 2024 yılında hastaneden hastaneye değişmektedir. Polip ameliyatı fiyatları kullanılacak malzemelerin yoğunluğuna göre de değişmektedir. Rezektoskop kullanılan vakalarda fiyatlar biraz daha artmaktadır. Hisetroskopik polip ameliyatınız doktorlarımız, Ankara inferilite uzmanı  Doç. Dr. Nermin Köşüş ve infertilite uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Histeroskopi polip ameliyatı fiyatı 2024 Ankara detaylarını muayenehanemizden öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm jinekolojik problemleriniz ve merak ettikleriniz için tıklayınız…

YORUMLAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir