Tüp bebek tedavisi Ankara ilinde, normal yollarla yada aşılama tedavisi ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi Ankara ilinde fiyatları oldukça değişkendir. Tüp bebek fiyatları 2022 yılında Ankara ilinde 12.000-18.000 tl arasında değişmektedir. Ankara tüp bebek fiyatları 2022 detayları için bize her zaman ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. Eğer Ankara tüp bebek doktoru arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çalşıtığımız Ankara tüp bebek merkezleri içerisinde çok özel klinikler mevcuttur. Ankara’da tüp bebek tedavisinde en iyi doktorlar arasında kliniğimizin doktorlarıda bulunmaktadır.

Doğal yollar ile gebelik elde edilemeyen çiftlerin bu durumuyla alakalı farklı araştırmalar yapılarak nedeni hakkında bilgi sahibi olunmak istenir. Belli bir yaşın altında olan hastalarda korunma olmamasına rağmen en az bir sene doğal yollar ile gebelik elde edilememesi gebeliğin oluşumuna engel olan bir durum olduğu anlamına gelir.

Yapılan araştırmalara ve kullanılan çeşitli yöntemlere rağmen hala gebelik elde edilememesi halinde çocuk sahibi olamayan çiftlerin IVF tedavisine başlaması kaçınılmaz bir seçenek olarak karşısına çıkacaktır. Uzun zamandır kullanılan bir tedavi yöntemi olmasının yanında başarılı sonuç alınanların sayısının giderek artmasına bağlı olarak her yaştan insanın denediği bir yoldur.

Yeterli şartları sağlayan ve doğal yollar ile gebelik elde edemeyen çiftlerin IVF tedavisi yapması tedaviler arasında en yaygın olandır. Denenmesinde sınırlama olmaması da fazla talep edilmesine, başarısız olunması halinde yeniden aynı aşamaların tekrarlanması şansın sürekli olmasına neden olur.

Tüp Bebek Nedir?

Kısırlık, nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon durumu, tüplerde yaşanan sorunlar, tüplerin tıkanması, erkekte sperm kalitesinde düşüklük yaşanıyor olması, ileri yaşta gebelik istenmesi veya kilo kaynaklı sorunlardan dolayı hamile kalmak zorlaşabilir.

Bu durumda tedaviye başlanması ve gebelik elde edilmesi amaçlanır. Tedavi kapsamında kadının üreme hücrelerinden yumurta, erkeğin üreme yapısından ise sperm alınması yolu ile vücuttan bağımsız olarak döllenme gerçekleştirilmeye çalışılır. Laboratuvar ortamında yapılan döllenme ile sağlıklı şekilde devam etmesi amaçlanan gebelikler oluşturulmaya çalışılır.

Bu şekilde doğal yolla gerçekleşmesi gereken döllenmenin vücut dışında gerçekleştirilmesi ve anne adayına uygun zamanda transfer edilmesi sağlanır. Erkek kaynaklı sorunlarda daha çok tercih edilen bir tedavi olmasının nedeni başarı oranlarının daha yüksek olmasına dayanır.

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısaca bahsedildiği üzere kadından alınan sağlıklı yumurta ile erkekten alınan kaliteli spermin laboratuvar ortamında döllenmesi sonucunda gebelik elde edilmeye çalışılır. Gebelik elde edilmesi için yumurta ve sperm döllenmelidir. Döllenmenin zamanı anne adayına yerleştirme yapılmasına uygun bir hal aldığında farklı şekilde yerleştirme işlemleri yapılır. Bunun için uygulanan iki farklı yol vardır.

Bunlar:

 • Klasik yöntem yani IVF,
 • Mikroenjeksiyon olarak adlandırılır.

Bu şekilde yapılan yerleştirme işlemleri arasında küçük farklılıklar vardır. Klasik olan yöntemde sperm yumurtanın yanına bırakılarak kendi kendine döllenme oluşturulması sağlanır. İkinci yöntemde ise pipet kullanılarak yumurtanın içine bırakılan spermin döllenme sağlaması amaçlanır. Bu yöntemlerin seçilmesinde etkili olan amaç çiftlerin başarı şansını yükseltmektir. Başarılı bir şekilde yapılan döllenme işlemi sonucunda elde edilen gebeliğin doğumla sonuçlandırılması da diğer aşamadır.

Tüp Bebek Tedavisi Neden Yapılır?

Tedavinin yapılma nedeni doğal yollarla, korunma olmamasına, herhangi etken bir neden bulunmamasına karşılık gebelik elde edilememiş olmasıdır.

Bazı durumlarda:

 • Nedeni bilinmeyen kısırlık,
 • Kadından kaynaklı çeşitli hastalıklar,
 • Erkek sperminden kaynaklı olan etmenler gebeliğin oluşmasına engel olur.

Tedavi zamanın geldiğine karar veren uzman doktorun bu konuda önemli kriterleri baz alması gerekir. Çiftlerin yaşları, ne kadar süredir korunmadıkları, hangi hastalık geçmişine sahip oldukları ve beklemekle alakalı durumlar kararın öne alınmasında etkili olur.

Yaşı henüz genç olan çiftlere farklı tedaviler ile gebelik elde etme imkanı tanınmaya çalışırken hala başarılı olunamadığında da IVF tedavisi aşamasına geçilmesi sağlanır. Tedavi yapılmasının nedeni doğal yollar ile elde edilmesi gereken gebeliğin elde edilmemesidir. Bu tedavi sayesinde laboratuvar ortamında sağlanan döllenme ile başarı elde edilmesi sağlanır.

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Çeşitli aşamalardan sonra yerleştirme işlemi yapılması ve gebeliğin sağlıklı şekilde ilerleyip ilerlemediğine bakılması gerekir. Bu aşamaların başında ilk olarak doğru doktoru bulmak ve bu konuda randevu almak gelir.

Alınan randevuda ilk kez kontroller yapılırken doktorun yapacağı test ve değerlendirmeler sonucunda nasıl bir tedavi yolu izleneceğine de karar verilir. Tedaviye başlandıktan sonra gelişmesi sağlanan veya kendiliğinden gelişen yeterli olgunluktaki yumurtaların toplanması sağlanır.

Toplanan yumurtalar sonucunda embriyolar elde edilir ve rahim içine enjekte edilir. Döllenmenin laboratuvar ortamında yapılmasına bağlı olan gelişim takvimi belirleyici olacaktır. Beklenen adet zamanı veya doktorunuzun söylediği tarihte gebelik testi yaparak idrarda gebeliğin olup olmadığına bakılması gerekir. Ardından başarılı bir gebelik elde edilmesi söz konusu olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Beslenme

Beslenmeye dikkat etmek tedavide başarılı olmak isteyen hekim ve hasta için oldukça önemlidir. Çünkü verilen takviye ilaçlar kadar diyetisyen tarafından belirlenen beslenme düzeni de etkili olur.

Doktorunuzun beslenme konusundaki önerilerini dinlemek ve buna bağlı kalarak gerekli düzenlemeleri yapmak gerekir. Diyetisyen bu açıdan önemli bir yardımcınız olacaktır. Döllenme ve transfer aşamasından sonra bebeğin rahme tutunmasını kolaylaştıracak şekilde beslenme programları uygulamak şansınızın daha yüksek olmasına neden olur.

Ankara Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları 2022

Ankara tüp bebek tedavisinde fiyatlandırmayı etkileyen birbirinden farklı etmenler vardır. Bazı çiftlerde döllenme gerçekleştirildikten sonra anne adayına transfer edilmeden bazı tedavilerin yapılması gerekebilir. Yapılan tedavilerin başarılı sonuç vermesi için denenmiş yolların dışında değişik tedavilere başvurmak bile gerekebilir.

Doktorun uzmanlığına bağlı olarak yaşanan fiyatlandırma politikaları da bulunur. Bunların tamamı göz önüne alınsa bile şehirden kaynaklı şekilde fiyat değişimlerine rastlanması mümkündür. Ankara tüp bebek fiyatları 2022, ortalama olarak aşamaların dışına çıkılmadığında rakamların 12.000-18.000 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi her hasta için özel bir takvimden oluşur. Tedavinin kişiden kişiye değişiklik göstermesinin nedeni genel olarak her hastanın farklı öyküsünün olmasından kaynaklanır. Bu tedavi için sadece yumurta ve spermin alınmasından sonra transfer yapılması sürecinden bahsedilmemelidir.

Bu sürenin bazen anne veya babada bulunan hastalıkların, gebeliğin oluşmasına engel olan durumların tedavi edilmesi ile uzayabileceği gözden kaçırılmamalıdır. Bu sürecin kısa atlatıldığı düşünüldüğünde ortalama 2 hafta gibi bir süre sonunda gebelikle alakalı durumun netleşmesi ve sürecin sonuna gelinmesi beklenir.

Tüp Bebek İle Aşılama Arasındaki Fark

Tüp bebek ve aşılama kavramları genel olarak aynı işlemlermiş gibi anlaşılmasına karşılık temelde birbirinden farklıdır. IVF tedavisinde döllenme için yumurta ve spermin kaliteli olanlarının seçilmesi ve elde edilen döllenmiş yumurta ve spermin yerleştirilmesi gerekir.

Aşılama için ise döllenme aşamasına karışılmaz. Yani döllenmenin anne rahminde gerçekleşmesini sağlamak için işlem yapılır. Tüp bebek ile aşılama arasındaki fark, döllenmenin anne rahminde veya dışarıda gerçekleşip gerçekleşmediğine göre ele alınmalıdır.

Tüp Bebek Ve Aşılama Kararı

Doktorunuzun yapacağı genel değerlendirme olmadan aşılama veya tüp bebek yapılıp yapılmayacağı konusunda karar verilmesi mümkün değildir. IVF tedavisi ve aşılama noktasında değerlendirme yapan doktorunuz gebelik için gerekli olan döllenmenin gerçekleşmesini engelleyen bir durum olup olmadığına bakar.

Bu sayede döllenmenin normal yolar ile olabileceğine karar verilmesi aşılama için daha çok öncelik verilmesi anlamına gelir. Ama yapılan değerlendirmeler yumurta ve spermin doğal şekilde döllenmesine olanak tanımadığında IVF kararı alınması kaçınılmaz olur.

Bazen geciken tedaviler de aynı şekilde aşılama yapılabilecekken tüp bebekle tedaviye devam edilmesi kararına nedendir. Doktorunuzun genel tabloyu değerlendirmesi ve gerekli tedavi yollarını değerlendirmesinden sonra tedavi için izlenecek yola karar verilmesi sağlanır. Başarılı olmak için en iyi yolun seçilmesi gerekecektir.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara Aşamaları Nelerdir?

Karar veren çiftlerin tüp bebekle alakalı nasıl bir süreçten geçeceklerini bilmeleri önemlidir. Hatta tedavinin bir parçasıdır. İlk olarak çiftlerin konu ile alakalı eğitilmesi ve tüp bebek aşamaları hakkında bilgi sahibi olması sağlanır. Ardından yumurtalıkların gelişmesi adına ilaçlarla uyarım yapılması ve sağlıklı yumurtanın toplanması gerekir.

Toplanan yumurtaların erkekten alınan sperm ile döllenmesi sağlanır ve gelişimi takip edilir. IVF tedavisi için uygun gelişimin sağlandığına karar verilmesi ile birlikte embriyo transferi işleminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Ardından başarılı olup olmadığını anlamak adına bekleme sürecine geçilir.

Tüp Bebekte Yumurtaların Toplanması

Tüp bebek aşamaları arasında yumurtalıklardan yumurta toplanması ve sağlıklı bir gebelik elde edilmesi için çabalanması önemli işlemler arasında bulunur. IVF işlemlerinde yumurtanın toplanması için takip edilirken son gelişim aşamasında enjeksiyon yapılır.

Bu son ilaç verildikten sonra 36 saat süre ile yumurtaların yeterli olgunlukta olanlarının toplanması sağlanır. Yumurta toplanması acısız ve kısa süren bir işlem olmasına karşılık yine de sakinleştirici veya anestezi ilaçları kullanılır. Ardından 30 dakikalık işlemle yumurtaların toplanması sağlanmış olur.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulanma Nedenleri

Doğal şekilde istenmesine rağmen gebelik elde edilmemesi halinde tedaviye başlanması gerekir. Bu işlem için genelde kadının gebelik oluşacak olan rahim içi dokularda herhangi bir sorun olmaması önemlidir. Yumurtlama problemi olması durumunda kadının yumurtlamasını destekleyecek tedaviler uygulanmalıdır. Endometsiozis adı verilen hastalıktan kaynaklı olabilecek etmenlerin ortadan kaldırılması gereklidir.

Tüp Bebek Tedavisi Ankara Başarı Oranını Belirleyenler

IVF tedavisinde başarılı olmak her doktorun isteyeceği bir durum olmasına karşılık bazen başarılı sonuçlar elde etmek sanılandan daha zor olabilir. Başarılı bir tüp bebek tedavisi yapılmasını etkileyen etmenler arasında stres, kadın ve erkekte bulunan gebelik engelleyici hastalıklar, yaşın ileri olması ve doktorun uzmanlık seviyesi gibi durumlar bulunur. Bunların tamamı hastaların farkında olmadan gebe kalmasını engelleyeceğinden dolayı tedaviye başlanmadan önce ortadan kaldırılması gereken etmenlerdir. Ankara’da tüp bebek tedavisinde en iyi doktorlar tarafından elbette bebek sahibi olma hayallerinize ulaşacaksınız.

Tüp Bebek Ve Yaş İlişkisi

35 yaşına kadar korunma olmamasına rağmen bir veya daha uzun süre gebelik olmaması durumunda tüp bebek tedavisine geçmek için acele etmemek gerekir. Tüp bebek tedavisine başlarken yaşın ileri olması gerekli yumurta kalitesini yakalamak açısından zorlayıcı faktörler arasında bulunur.

Erkekten alınan sperm kalitesinin düşük olması, döllenme engelleyen bir hastalığın bulunması gibi etmenler tedavide sorun olmasına neden olabileceğinden yaşla orantılı olarak olumsuz etkileyen faktörler arasında bulunur.

Tüp Bebek Aşamaları ve Sperm İlişkisi

Yumurtalıklarla alakalı yaşanan sorunlar kadar arka planda kalmasına karşılık, spermle alakalı sorunlar da gebelik elde edilmesini engeller. Gebeliğin oluşması adına yumurtanın kaliteli, izleyeceği yolun açık ve rahmin tutunma konusunda sorunlu olmaması gerekir. Ek olarak bedensel ve hormon kökenli sağlık da önemsenmelidir.

Erkekte yaşanan sperm sayısı azlığı, kalitede bozulma veya yavaşlık da gebeliğin doğal şekilde oluşmasını engelleyebilir. Bunun için erkeğin de tedavi sürecine alınması gereklidir. Spermle alakalı tedavilerin yapılması ve uygulanması da tedavi sürecine dâhil edilmesi gerekenler arasında bulunur.

Tüp Bebeklerde Çoğul Gebelik İhtimali

Gebelik elde etmek için alınan yumurtaların sayı olarak fazla olmasına dikkat edilir. Çünkü olumsuz bir durumla karşı karşıya kalındığında yeniden yumurta toplamak yerine var olanları değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Döllenen yumurta sayısının fazla olması daha çok şans anlamına geldiğinden transferde şansı yükseltmek için fazladan yumurta kullanılabilir. Bu da ikiz veya üçüz gebelik şansını ortaya çıkaracaktır.

Tüp Bebekte Tekrarlayan Başarısızlıklar

Bazen nedeni bilinen veya bilinmeyen etmenler dolayısıyla tekrarlı şekilde tüp bebekle gebelik elde edilmesi zorlaşır. Bunun arkasında yatan nedenlere bakıldığında çoğu zaman net şekilde neden ortaya koymak zor olsa da kısmi olarak bazı nedenlerden bahsedilebilir.

Kadının veya erkeğin gebelik konusunda çeşitli hastalıklarının olması, stres seviyesinin yüksekliği, tedavinin aşamalarında sorun olması gibi etmenler büyük oranda başarı etkileyen olaylardır. Bunun için ne kadar denenirse denensin başarısız olunması ile karşı karşıya kalınabilir. Dikkatli olmak ve gerekli tedavileri değerlendirmek en geçerli yol olacaktır.

Tüp Bebek Aşamalarında Başarılı Olmayı Etkileyenler

Bütün şartlar olması gerektiği gibi olmasına karşılık yine de sağlıklı bir gebelik elde edemeyen çiftlerin bazı etmenler üzerinde yoğunlaşması gerekir. Tedavi boyutunda gerekli desteği almanın yanında tedavi sürecinde bazı önemli noktalar bulunur.

Bunlar:

 • Stresin kontrol altında olmasına dikkat edilmelidir,
 • Gerekirse psikolojik destek alınmalıdır,
 • Normal gebelikle alakalı sürecin tamamına hakim olunmalıdır,
 • Diyetisyen takibinde beslenilmelidir,
 • Başarıyı etkileyecek her türlü durum ve olaydan uzak durulmalıdır.
 • Ankara tüp bebek merkezleri teknolojik detayları ve ekibi

Başarılı olunmasını engelleyecek herhangi bir neden olmamasına rağmen denemelerde başarısız olan adayların bu konulara dikkat etmesi oldukça önemlidir. Başarı oranının yükselmesine neden olacaktır.

Ankara Tüp Bebek Doktoru Seçiminin Önemi

Süreci sadece tedavi ve yumurta toplanması gibi işlemlerle sınırlayan hastaların doktor seçiminde sorun yaşadıkları görülür. Tedavi işlemlerinde birlikte yola çıktığınız doktorun bu alanda ne kadar başarılı olduğu, eğitimi, geçmişi ve sizinle olan iletişimi de önemlidir. Ankara’da tüp bebek tedavisinde en iyi doktorlar ile tanışmak için dikkatli bir araştırma yapmanız uygun olacaktır.

Her aşamasında bilgi vererek, stres seviyesini düşürerek gerekli yönlendirme ve tedavileri yapan hekimin başarı şansı her zaman daha yüksek olacaktır. Bunun için mutlaka doktor seçimine önem verilmelidir.

Tüp Bebekte Deneme Sayısı

Talep olması ve tedaviye devam edilmek istenmesi halinde başarısızlığın nedenine bağlı olarak tedavi denemelerine devam edilebilir. Anne ve baba adayının psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesi, tedaviye devam etmek istemesi sürecin en önemli parçaları arasında bulunur.

Deneme sayısında sınırlama olmaması sürekli ve nedeni bilinmeyen şekilde denemelerin yapılması anlamına gelmemelidir. Aksine her seferinde ortaya çıkan nedenlerin tedavisine bağlı olarak yola devam edilmesi önemlidir.

Tüp Bebekte Psikolojik Destek

Uzun yıllar çeşitli tedavilerle uğraşan ve gebelik elde etmek adına sürekli çabalayan anne ve baba adaylarının tüp bebek aşamasında başarısız olması bile psikolojik açıdan destek alınmasını zorunlu kılar. Çünkü IVF tedavisinde gebeliğin sağlıklı olması adına stresten uzak durmak ve aşamaların tamamını bilinçli bir şekilde tamamlamak gerekir.

Psikolojik destek alınması sadece ilaç kullanmak olarak algılanmamalıdır. Aksine psikolog eşliğinde içinde bulunduğunuz zaman dilimlerini doğru şekilde geçirmek anlamına gelir. Bunun için mutlaka destek konusunda doktorunuzla birlikte ilerlemelisiniz. Ankara tüp bebek doktoru olarak her zaman psikolojik olarakta yanınızdayız.

Tüp Bebekte Gelişen Yöntemler

Uygulanmasına karar verilen tüp bebek tedavisinde başarı elde edilmemesi uzun zaman uğraş verilmesine karşılık söz konusu olabilir. Çiftlerin bu seviyede bile olsa umudunu yitirmesi sürecin daha çok kesintiye uğraması anlamına gelir.

Bunun için unutulmaması gereken durum sürekli gelişen ve yenilikler peşinde olan bir bilim alanından bahsedildiğidir. Gelişen yeni teknolojiler ve uygulanan farklı yollar sayesinde daha kolay şekilde gebe kalmak mümkün olabilir. Mümkün olduğunca umutsuz davranmamak ve gereken takipleri yapmak önerilir.

Bazen gebeliğin oluşmamasının altında yatan neden genel olarak stres kaynaklıdır. Bu şekilde yıpranmalar yaşamak yerine tedavi yöntemlerini denemek ve gelişimleri takip etmek daha doğru bir yol olacaktır.

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma, kadınlarda mevcut olan yumurtaların toplanarak dondurulması ve gelecekte kullanmak amacıyla saklanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle yumurtalıklar uyarılarak yumurtalar büyütülür ve toplanır. Toplanan yumurtalar vitrifikasyon tekniği adı verilen yumurta dondurma yöntemiyle dondurulur.

Ankara Tüp Bebek Merkezleri ve Fiyatları

Tüp bebek tedavisi Ankara ilinde ve tüm Türkiye’de pekçok merkezde uygulanmaktadır. Ankara tüp bebek merkezleri ve fiyatları elbette tedavi yöntemine göre farklılık gösterir. Tarafımızdan en iyi Ankara tüp bebek merkezleri ile çalışılmaktadır.

Tüp bebek fiyatları 2022 yılında yapılacak tüp bebek yöntemine ve uygulanacak ekstra yöntemlere göre değişir. Tüp bebek maliyeti elbette merkezlere göre de değişmektedir. Ankara tüp bebek merkezleri ve fiyatları oldukça değişkendir. Ankara tüp bebek fiyatları 2022 detayları için bize mutlaka ulaşınız. Ankara tüp bebek doktorları arasında doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş önemli bir yer tutmaktadır. Ankara tüp bebek merkezi tavsiyesi konusunda bizim önerilerimize kulak vermelisiniz. Ankara tüp bebek doktoru olan uzmanlarımızla tanışmak için sizleri de kliniğimize bekliyoruz.

30 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.