Aşılama fiyatları 2022, Ankara ilinde kullanılan tedavi yöntemine, sperm yıkama yöntemine ve uygulanan kliniğe göre değişir. Aşılama fiyatları Ankara ilinde elbette çipli aşılama ya da normal aşılamaya göre değişir. Çipli aşılama fiyatları 2022 yılında, kullanılan mikroçiplerden dolayı daha pahalıdır. Kadınlar aşılama ücretini sorarken mutlaka sperm hazırlanmasının dahil olup olmadığını sorgulamalıdır. Çünkü mikroçip de olduğu gibi sperm hazırlanması yöntemi de fiyatlara yansımaktadır. Aşılama fiyatları 2022 Ankara ve mikroçip ücretleri için bize lütfen ulaşınız.

Aşılama Tedavisi (IUI) Nedir?

Aşılama tedavisi Ankara, intrauterin inseminasyon veya IUI, tüp bebek tedavisine göre daha basit bir doğurganlık tedavisidir . Aşılama tedavisinde, yıkanmış ve konsantre edilmiş spermler ince bir kateter yoluyla doğrudan kadınların rahim içine enjekte edilir. Aşılama, gebe kalma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için kadınların yumurtlama zamanı tarafımızdan belirlenerek yapılır.

Kadınlarda doğal gebe kalma sırasında, sperm vajinadan rahim ağzı yoluyla rahime ve fallop tüplerine kadar gitmek zorundadır. Aşılamada sperm yıkanır ve konsantre edilir, doğrudan rahme yerleştirilir, bu da onları yumurtaya daha yakın hale getirir. Bu süreç, hamile kalmakta zorlanan bazı çiftlerde hamilelik olasılığını artırabilir. Aşılama tedavisi, gebe kalmaya çalışan birçok kadın veya çift için harika bir seçenek olabilen nispeten düşük riskli bir tedavidir. 

Aşılama kaç kere yapılır?

Aşılama, pek çok kısırlık nedeninde 3-6 adet döneminde uygulanabilir. IUI genellikle tüp bebek (IVF) gibi daha invaziv seçeneklere geçmeden önce denenen ilk prosedürdür. Sosyal güvenlik kurumları, IVF için ödeme yapmadan önce birkaç siklusta IUI yapılmasını şart koşmaktadır. Ülkemizde tüp bebek tedavisi için devlet ödemesinden faydalanmak isteyenlerin mutlaka iğne tedavisi ile en az 3 sefer aşılama yaptırması şarttır.

Aşılama hangi durumlarda yapılır?

Aşağıdaki kısırlık durumlarından herhangi birini tedavi etmek için IUI önerilebilir: 

 • Anormal servikal mukus: Rahmin alt ucundaki serviksiniz, vajinanız ve rahminiz arasındaki açıklığı sağlar. Yumurtlama zamanı civarında serviks tarafından üretilen mukus, spermin vajinanızdan fallop tüplerine gitmesi için ideal bir ortam sağlar. Ancak servikal mukusunuz çok kalınsa, spermin geçişini engelleyebilir. Serviksin kendisi de spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Biyopsi veya diğer prosedürler, serviksin daralmasına neden olabilir. Aşılama tedavisi, rahim ağzını geçerek spermi doğrudan rahminize bırakır ve bekleyen yumurtayla karşılaşacak mevcut sperm sayısını artırır.
 • Cinsel ilişkiye engel olan durumlarda ( vajinismus, erketil disfonksiyon gibi)
 • Yumurtlama bozukluğu. IUI, yumurtlamanın olmaması veya yumurta sayısının azalması dahil olmak üzere yumurtlama ile ilgili sorunlardan kaynaklanan kısırlığı olan kadınlar için de yapılabilir.
 • Tek başına doğurganlık ilaçları ile tedavi başarılı olmazsa
 • Hafif erkek kısırlığı: Kısırlığın tıbbi değerlendirmesinde ilk adımlardan biri olan eşinizin semen analizi, ortalamanın altında sperm konsantrasyonu, spermin zayıf hareketi veya sperm boyutu ve şeklinde anormallikler gösterebilir. IUI, bu problemlerin bazılarının üstesinden gelebilir, çünkü spermin prosedür için hazırlanması, oldukça hareketli, normal spermleri düşük kaliteli olanlardan ayırmaya yardımcı olur.
 • Açıklanamayan kısırlık: IUI genellikle yumurtlamayı indükleyen ilaçlarla birlikte açıklanamayan kısırlık için ilk tedavi olarak gerçekleştirilir.
 • Endometriozise bağlı kısırlık. Endometriozise bağlı infertilite için, IUI yapmakla birlikte kaliteli bir yumurta elde etmek için ilaç kullanmak genellikle ilk tedavi yaklaşımıdır.
 • Sperm alerjisi. Nadiren, bir kadının partnerinin menisindeki proteinlere karşı alerjisi olabilir. Vajinaya boşalma, meni deriyle temas eden yerlerde kızarıklık, yanma ve şişmeye neden olur. Prezervatif sizi semptomlardan koruyabilir, ancak aynı zamanda hamileliği de önler. Duyarlılığınız şiddetliyse, sperm yerleştirilmeden önce menideki proteinlerin çoğu çıkarıldığından IUI etkili olabilir.

IUI, aşağıdakilere sahip olanlar için önerilmez:

 • Kadında her iki fallop tüpü tıkalı ise
 • Şiddetli sperm sayı, hareket ve morfoloji bozuklukları
 • Şiddetli endometriozis vakalarında direkt olarak tüp bebek tedavisi yapılması uygun olur.

Aşılama Ağrılı mıdır?

Aşılama basit ve neredeyse ağrısızdır, ancak bu konuda gergin hissetmek normaldir. Bu işlem için hastaneye gitmenize gerek yoktur. Herhangi bir ilaç veya ağrı kesici gerektirmez ve tamamlanması sadece birkaç dakika sürer. Aşılama ağrısız olduğundan muayenehanelerde rahatlıkla uygulanmaktadır. Bu nedenle aşılama sırasında kadında vajinismus gibi bir hastalık yoksa anestezi uygulamaya gerek yoktur. ( Okuyunuz >>> Aşılama anestezi ile yapılır mı?)

Aşılama aşamaları nelerdir?

Aşılama tedavisi aşamaları kadında yumurtlama ilaçlarının kullanılması ve yumurtaların geliştirilmesi ile başlar. Yumurtalar uygun boyutlara ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır ve 36 saat sonrasına aşılama planlanır. Erkek aşılama günü sperm vermek için merkeze başvurur. Meni örneği, tıpkı bir meni analizine benzer şekilde mastürbasyon yoluyla elde edilir.

Eşiniz klinikte semen örneği veremezse, evde steril toplama kiti ile sperm alındıktan sonraki bir saat içinde ofise götürmeleri ve oraya ulaşana kadar vücut sıcaklığında tutmaları gerekmektedir.

Eşiniz şehir dışında olacaksa veya geçmişte numune vermekte zorluk yaşadıysa, sperm numunesini IUI gününden önce verebilirler. Bu durumda numune, çözülme ve hazırlanma zamanı gelene kadar dondurulur.

Menideki sperm dışı elementler, kadının vücudunda döllenmeyi engelleyen reaksiyonlara neden olabileceğinden, numune yüksek derecede aktif normal spermi, düşük kaliteli spermden ve diğer elementlerden ayıracak şekilde yıkanacaktır. 

Prosedür için, bir jinekolojik masaya uzanacaksınız. Rahim ağzınıza küçük, ince bir kateter yerleştirilecektir. Pap testi sırasında hissedeceğinize benzer hafif kramplarınız olabilir. Özel olarak yıkanan meni daha sonra kateter yoluyla rahminize aktarılacaktır. Ardından kateter çıkarılır ve işleminiz biter.

Aşılama sonrası kaç gün dinlenmelidir?

Doktorunuz işlemden sonra kısa bir süre yatay olarak yatmanızı önerebilir veya hemen kalkmanız mümkün olabilir.  Aşılamanın yapıldığı gün ve sonraki gün istirahat etmeniz ve ağır iş yapmamanız uygun olacaktır.

Aşılama sonrası sperm gelmesi normal mi?

Aşılama sonrası, ayağa kalktığınızda spermin akması durumu olabilir. Bu konuda endişelenmenize gerek yok. Spermler saniyeler içerisinde tüplerinize doğru harekete geçecektir.

Aşılamadan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

IUI prosedüründen sonra size progesteron reçete edilebilir. Bu genellikle bir vajinal fitil yoluyla alınır. IUI’den yaklaşık bir hafta sonra doktorunuz kan tahlili isteyebilir. Progesteron seviyenizi kontrol edeceklerdir. Doktorunuz IUI’den 14 gün sonra hamilelik kan testi veya evde test yaptırmanızı isteyebilir. 

IUI nispeten düşük riskli bir prosedürdür. Çok küçük bir enfeksiyon riski vardır. İğne ile aşılama yapılan hastalar yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) gelişmesi için risk altında olabilir. Çok fazla potansiyel folikül varsa, döngü iptal edilebilir ve başka bir zamanda tekrar denenebilir.

Yumurtalık Hiperstimülasyon Sendromu

Doktorunuz çok fazla folikül olduğu için aşılamanızı iptal ederse, size cinsel ilişkiden kaçınmanızı söyleyecektir. OHSS riski yüksek olduğu için bu talimatı ciddiye almak önemlidir. OHSS, yumurtalıkların ağrılı şişmesine neden olur. Ağır vakalarda, bu durum yaşamı tehdit edici olabilir.

Bazen yumurtalıklar doğurganlık ilaçlarına aşırı tepki verir ve yumurtalık hiperstimülasyon sendromu adı verilen bir durum ortaya çıkabilir. Bir seferde çok sayıda yumurta olgunlaşabilir. Bu, yumurtalığın büyümesine, karında sıvı birikmesine ve kramplara neden olabilir. Çok nadir durumlarda, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu göğüste ve karında sıvı birikmesine, böbrek sorunlarına, kan pıhtılaşmasına neden olabilir.

Aşılama tedavisi sırasında aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayınız.

 • Baş dönmesi
 • Ani kilo alımı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şiddetli karın veya kasık ağrısı
 • Karın çevresinde ani artış

Aşılama Başarı Oranları Nasıldır?

Her çiftin IUI’ye farklı bir yanıtı olacaktır ve başarısını tahmin etmek zor olabilir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör sonucu etkiler:

 • Kadının yaşı
 • Altta yatan kısırlık nedeni
 • Doğurganlık ilaçlarının kullanılıp kullanılmadığı
 • Spermin kalitesi

IUI’yi takiben gebelik oranları, doğurganlık tedavisine ihtiyaç duyma nedenlerinize göre değişir. IUI için başarı oranları, 40 yaşın üzerindeki kadınlarda ve üç döngü IUI’den sonra hamile kalmayan kadınlarda azalma eğilimindedir. Doğurganlık ilaçları ve IUI’nin kombine edildiği sikluslarda gebelik başarı oranı %20’ye kadar çıkabilmektedir. 

Döngü başına IVF başarı oranları çok daha yüksek olmasına rağmen, IUI önemli ölçüde daha ucuzdur. Prosedür ayrıca daha kolay ve daha az invazivdir. Tüp bebek fiyat aralığınızın dışındaysa, kısırlığınızın nedenine bağlı olarak birden fazla IUI döngüsü daha iyi bir seçim olabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer seçenek de mini tüp bebek yöntemidir.

Aşılamadan kaç gün sonra test yapılır?

Aşılamadan sonra evde hamilelik testi yapmadan önce iki hafta bekleyin. Çok erken test yapmak şu sonucu verebilir:

 • Yanlış-negatif. Hamilelik hormonları henüz ölçülebilir seviyelerde değilse, aslında gerçekten hamileyken test sonucu negatif olabilir.
 • Yanlış pozitif. HCG gibi yumurtlamayı indükleyen ilaçlar kullanıyorsanız, vücudunuzda hala dolaşan ilaçlar, gerçekten hamile olmadığınızda hamile olduğunuzu gösterebilir.

Çipli aşılama nedir, nasıl yapılır?

Çipli aşılama, mikroçipli aşılama ya da çip bebek aşılama tedavisi olarak da bilinmektedir. Özellikle sperm anormalliklerinde en sağlıklı spermlerin seçiminde mikroçip yöntemi kullanılmaktadır. Özel olarak üretilmiş mikroçipler yardımıyla ayıklanan en sağlıklı spermler rahim içine verilir. Çipli aşılama ile gebe kalamayanlarda ise artık tüp bebek tedavisine geçilir. Tüp bebek tedavisinde de mikroçipli tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Çip bebek fiyatları 2022 detayları için bize ulaşabilirsiniz.

Aşılama fiyatları 2022

Aşılama fiyatları 2022 yılında maliyet olarak bakıldığında yapılan kliniğe göre oldukça farklılık arzetmektedir. Doğurganlık ilaçları almanın üzerinde ve ötesinde doğurganlık tedavileri düşünüldüğünde, IUI genellikle ilk denenir çünkü yapılması IVF gibi yardımcı üreme teknolojilerinden daha kolaydır. Aynı zamanda çok daha az maliyetlidir. Aşılama ücretleri kullanılan yöntem ve malzemelerden dolayı artmaktadır. Aşılama tedavisi ücreti ile ilgili sgk tarafından yapılan herhangi bir ödeme olmadığından ücretin tamamını hasta karşılamak zorundadır. Çipli aşılama yada mikroçipli aşılama fiyatları elbette normal aşılamadan bir miktar yüksektir. Aşılama fiyatları 2022 için bizi arayabilir, fiyat bilgisi ve randevu alabilirsiniz. Aşılama tedavisi Ankara hakkında daha fazla makale için tıklayınız

Aşılama ile hamile kalanlar nelere dikkat etmelidir?

Aşılama ile hamile kalanlar diğer tüm gebelerde olduğu gibi sık sık istirahat etmeli ve ağır iş yapmamalıdır. Asilama ile ikiz hamile kalanlar mutlaka dikkatli olmalıdır. Çünkü ikiz gebelikte düşük ve erken doğum riski artmaktadır. Asilama ile ilk seferde hamile kalanlar oldukça kısmetlidir. Birinci aşılamada hamile kalma şansı en fazla %15-20’ dir. İkinci aşılamada hamile kalanlarda bu oran %30’a çıkmaktadır. Aşılama ile hamile kalanlarda da diğer gebelerdeki belirtiler ve problemler yaşanabilir. Böyle durumlarda mutlaka doktorunuzla irtibata geçiniz.

Aşılama yaptıranlar ve aşılama sonrası hamile kalanlar gebelik takibi ve testlerini Çankaya ilçesi Çukurambar semtindeki özel muayenehanemizde yaptırabilirler. Özel kliniğimizde her türlü test yapılmaktadır.

9 comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DOÇ. DR. NERMİN KÖŞÜŞ

Ankara tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Nermin Köşüş
Ankara Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Nermin Köşüş

DOÇ. DR. AYDIN KÖŞÜŞ

Ankara tüp bebek uzmanı Doç. Dr. Aydın Köşüş
Ankara Tüp Bebek Doktoru Doç. Dr. Aydın Köşüş