Gebelik testi Ankara ilindeki Çukurambar semtindeki pek çok özel merkezde yapılmaktadır. Tüm jinekoloji kliniklerinde de kanda gebelik testini yaptırabilirsiniz. Gebelik testi fiyatları klinikler arasında değişkenlik gösterir.

Gebelik Testi Nedir?

Adet gecikmesi olan kadınların gebelik olup olmadığı tesbit etmek amacıyla yaptıkları kan ya da idrar testidir. İdrarda hamilelik testi evde kolaylıkla basit bir kit yardımıyla yapılabilmektedir. Kanda gebelik testi ise bir klinikte alınarak yapılması gerekmektedir.

Gebelik Testi Neye Bakar?

Hamilelik testinde, HCG hormonunun olup olmadığına göre bir sonuç çıkacaktır. Gebelik esnasında HCG hormonu salgılanacaktır. Kada ya da idrarda yapılan testle plasental yapılan tarafından üretilen bu hormon tesbit edilir. İdrarda hamilelik testinde gebelik var ya da yok şeklinde sonuç alınırken, kanda gebelik testinde gebeliğin yaklaşık olarak kaç haftalık olduğu belirlenebilmektedir.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere, gebeliğin olup olmadığını gösteren iki çeşit hamilelik testi türü bulunmaktadır. İlk hamilelik testi, idrarla yapılan idrarda gebelik testidir. Genel olarak, insanlar evde daha kolay bir şekilde yapılabileceği için idrarla gebelik testini yapmayı tercih ederler. İdrar testinden bahsetmemiz gerekirse, bu testi gün içerisinde herhangi bir zamanda yapabilirsiniz. Fakat, sabahleyin yapacağınız ilk idrarınızla daha kesin bir sonuç alabilirsiniz. İdrar testlerine herhangi bir eczaneden de 5-15 fiyat aralığında ulaşabilirsiniz. İdrar testinin nasıl yapılacağından bahsedelim.

Öncelikle, idrar testinin içerisinden dikdörtgen şeklinde bir gösterge çıkacaktır. Bu göstergenin üzerinde iki adet kutucuk bulunuyor. İlk olarak, temiz bir kaba idrarınızı yapmanız gerekiyor. Daha sonra ise idrarınızdan üç damlayı, küçük olan kutucuğa damlatın. Daha sonra ise 5-10 dakika arasında beklemeniz gerekmektedir.

İdrarda Hamilelik Testi Nasıl Değerlendirilir?

Eğer çift çizgi çıkarsa, gebelik var, tek çizgi çıkarsa, gebelik yok demektir. Yaklaşık 40 saniye içerisinde pozitif sonuç çıkabilir, 3 dakika daha bekleyerek sonucu garantileyebilirsiniz. 10 dakikadan sonra ise sonuç geçersiz olacaktır.

Kanda Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olup olmadığını gösteren diğer test yöntemi ise, kanda hamilelik testidir. Kan testinde de yine idrar testinde olduğu gibi HCG hormonunun varlığına göre hamileliğin olup olmadığı ortaya çıkar. Fakat, kan testi, idrar testine göre daha kesin bir yöntemdir. Ayrıca, kan testinde gebenin değerleri de göstereceği için, daha sağlıklı bir yöntem olarak görülebilir. Ek olarak, kan veya idrar testi yaptıracak olan adete 2 gün kala en erken test yapmaları gerekmektedir. Çünkü, vücudun HCG hormonunu üretmesi zaman alır, gebeliğin üzerinde ne kadar fazla gün geçerse, sonuç daha kesin olacaktır. HCG testinin idrar testinde en iyi sonuç vermesi için yumurtlamadan 12 ile 14 gün arasında gün geçmiş olması gereklidir. Kan testinde ise bu zaman 2 ile 7 gün ile arasında değişiklik göstermektedir. Fakat, idrar testine nazaran kan testinin sonucu daha uzun sürede çıkmaktadır.

Kanda gebelik testi sonucu 5 mcg/dl’nin üzerinde ise hamilelik testi sonucu pozitif demektir. 5-10 değerleri arasında şüpheli pozitif demektir. Testi tekrarlamak gerekebilir. Ancak daha yüksek değerlerde artık gebelik vardır diyebiliriz.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Kanda Gebelik En Erken Ne Zaman Çıkar?

Kanda gebelik testi embriyo rahme yerleştikten 4-5 gün sonra kanda tesbit edilebilir düzeye gelir. Adet görmeye yakın olan kadınlar adete 3-4 gün kala hamilelik testi yaptırabilir.
Adete 4 gün kala gebelik testi yapılabilir. Ancak tam sınır bir gündür. Negatif çıkarsa 1-2 gün içinde tekrar yapılmasında fayda vardır.
1-2 haftalık gebelikte genellikle beta hcg değeri 50-500 arasındadır. Gebelik haftası büyüdükçe beta hcg değeri de yükselecektir.
Cinsel ilişkiden sonra beta hcg nin yükselmesi için birlikteliğin yumurtlama dönemine denk gelmesi ve döllenmenin olması lazımdır. Yumurtlama zamanında cinsel ilişki olacak olursa ve aynı gün döllenme olacak olursa 7-10 gün içerisinde beta hcg değerleri yükselmeye başlar.
İdrarda gebelik testi için adet gecikmesi olması gereklidir. Adet gecikmesi 2-3 gün olan kadınlar idrarda hamilelik testi yaptırabilir.
Embriyonun rahme yerleşmesi ile beta hcg hormonu salgılanmaya başlar. Salgılanan beta hcg hormonu önce kana oradan da idrara geçecektir. Yapılacak sabah ilk idrar testinde idrarda biriken hcg hormonları test kitinde çift çizgiye neden olur. Bu sayede hamilelik belli olur.

Gebelik Testi Fiyatı 2024 Ankara

Ankarada hamilelik testi yapılabilen pekçok özel klinik mevcuttur. Kanda hamilelik testini özel hastanelerde ya da özel muayenehanelerde yaptırabilirsiniz. İdrarda hamilelik testi yapacaksanız eczanelerden alacağınız basit test kitleri ile evde yapabilirsiniz. İdrarda gebelik testi fiyatı oldukça ucuzdur. Kanda gebelik testi fiyatı 2024 değerleri ise klinikler arasında değişmektedir. Gebelik testi fiyatları Ankara detayları için doktorunuzdan bilgi alınız.

YORUMLAR

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir