Spiral (RİA), spermlerin yumurta ile birleşimini engelleyen rahim içinde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan araçtır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak ilân edilmiştir. T şeklinde, bakır ve plâstik materyallerden yapılmıştır. Boyu 2-3 cm’dir.

Spiral Nasıl Etki Eder?

Rahim içerisinde bulunur, döllenmiş yumurta olsa dahi rahim ağzından içeri olan geçirgenliği engellemekle görevlidir. Uygulanması ve sonrasındaki doğru kontrol ile koruyuculuk oranı %99’dur. RİA kullanımının avantajları şu şekildedir;

 • Doğum kontrol yöntemi olarak uzun süre koruma sağlar.
 • Maliyet olarak tek seferde ücret ödedikten sonra uzun yıllar kullanımından dolayı düşüktür.
 • Cinsel ilişki sırasında herhangi bir sorun teşkil etmez.
 • Hormonlu spiral adet kanamasını azaltıcı etkisi vardır. Böylece daha rahat regl dönemi geçirilmesini sağlar.
 • Doğum kontrol haplarının aksine emziren annelerin kullanımına da uygundur.
 • Sonrasında bebek isteyen kadınlar için çıkarılması kolay bir işlemdir. Çıkarıldıktan sonra da hızlı bir şekilde hamile kalınabilir.

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral takma işlemi genellikle regl başlangıcından sonraki 7. günde yapılır. Basit bir işlem olduğu için anestezi gerektirmez. 5 dk’lık bir zamanda rahim içine yerleştirilerek takılır.

RİA kullanımında, takıldıktan sonraki kontroller spiralin işlevselliğinin devam etmesi için önemlidir. 6 ay ile 1 yıl arasında jinekolojik muayene veya ultrason ile bakılıp RİA konumu kontrol edilmelidir. Buna ek olarak enfeksiyon yapıp yapmadığı da düzenli aralıklarla bir uzman doktor tarafından kontrol edilmelidir. Kullanım süresi dolan RİA hemen yenisi ile değiştirilerek koruyuculuğun devam etmesi sağlanır.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiralin çok belirgin yan etkileri yoktur. Takıldıktan sonraki birkaç gün dikkat etme ile kullanımının devamı kolaydır. RİA kullanımının yan etkileri şunlardır:

 1. Eğer spiralden sarkan iplik 2-2,5 cm’den uzun bırakıldıysa enfeksiyon riski artabilir. Bu durumda düzenli kontroller ile takip edilmelidir.
 2. İşlem sırasında hafif ağrı veya kasılmalar olabilir.
 3. Vücut kabul edene kadar baş dönmesi şikayetleri görülebilir.
 4. Başlangıç için regl dönemlerinde kan miktarında artma gözlemlenebilir.
 5. Yine başlangıçta kasık ağrıları oluşabilir.
 6. Göğüslerde hassasiyet oluşabilir.
 7. Akne miktarında artış olabilir.
 8. Nadiren spiral kayması yaşanabilir, spiral ipi kopar veya rahim içine kaçabilir.

Add comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir