Çikolata kisti patlaması, oldukça nadir görülen bir durumdur. Şiddetli karın ağrısı ile başlayan ciddi bir durumdur. Çikolata kisti olan hastalarda ciddi kasık ve karın ağrısı olursa çikolata kisti patlamasından şüphelenilmelidir. Özellikle büyük çikolata kistlerinde kist patlaması daha sık görülür. Dilerseniz şimdi konuyu detaylarıyla inceleyelim.

Çikolata Kisti Nedir?

Yumurtalıkların içinde veya üstünde oluşan içi çikolata kıvamında bir sıvı ile dolu kesedir. Çikolata kistleri o kadar nadir değildir ve kendi başlarına düzelmezler. Bununla birlikte, bazen yırtılabilir ve aşırı kasık ve karın ağrısına neden olabilirler.

Çikolata Kisti Patlaması Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistlerinin büyük çoğunluğu ağrıya neden olmaz ve herhangi bir komplikasyona yol açmaz. Çikolata kistlerinin özellikle küçük olanlarda bazen tesadüfen ultrasonda tesbit edilir. En fazla hafif kasık ağrısına neden olur. Ancak çikolata kisti patladığı zaman mevcut kasık ağrısının birden ciddi bir şekilde arttığı ya da aniden başlayan bıçak saplanır gibi bir ağrı ortaya çıkar. Beraberinde bulantı ve kusma şikayeti gibi hamilelik belirtileri olabilir. (Okuyunuz >>> Çikolata kisti gebeliğe engel mi?)

Çikolata Kist Patlaması Nasıl Olur?

Sık sık yorucu egzersiz veya cinsel ilişki sırasında veya hemen sonrasında yırtılma meydana gelebilir. Kist patlaması sonrası karın içerisine fazla kanama olursa, baş dönmesi, nefes darlığı ve kalp atışında hızlanma yaşanabilir. Karın içerisine dökülen çikolata kıvamındaki sıvı temizlenmezse enfeksiyon riskini artırabilir. Karın içerisinde ileri derecede yapışıklıklar oluşabilir.

Çikolata Kist Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Rüptüre bir kist tanısı genellikle ultrasonla konur. Kist rüptüre olmuşsa, ultrason yumurtalık çevresinde sıvı gösterecektir ve boş, kese benzeri bir yapı dikkati çekebilir. Öncesinde hastanın çikolata kisti olduğu biliniyorsa yapılan ultrasonda çikolata kistinin kaybolması çikolata kistinin rüptüre olduğunun en büyük kanıtıdır.

Ultrason rüptüre bir kisti değerlendirmek için en iyi yöntem olsa da, ektopik gebelik, pelvik enfeksiyonlar veya apandisit veya böbrek taşı gibi jinekolojik olmayan nedenlerinde dışlanması gerekecektir.

Çikolata Kisti Patlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Kist yırtıldığında, kadının vital bulguları stabil ise medikal tedavi ile takip edilebilir. Ancak takipte bulgular hafiflemezse ya da artacak olursa karın içerisinin cerrahi olarak alınması gerekecektir.

Cerrahi tedavide tercih edilen yöntem laparoskopik kist ameliyatıdır. Laparoskopik olarak kistin içerisi aspire edilir. Karın içerisi yıkanarak temizlenir. Yumurtalıklardan kanama varsa kanayan bölgeler koterize edilerek kanama durdurulur. Kist cidarı soyularak tamamen çıkarılır.

Çikolata Kistindeki Patlama Önlenebilir mi?

Endometrioma kisti yırtılmasını önceden tahmin etmek mümkün değildir. Büyük kisti olanlarda kistin elektif şartlarda laparoskopik olarak çıkarılması ilerde gelişebilecek endometrioma kisti yırtılmasını engelleyecektir. Ancak küçük çikolata kistlerinde cerrahi önerilmez. Bu hastalar düzenli aralıklarla ultrason takibine alınırlar.

Gebelikte Çikolata Kisti Patlaması Olur mu?

Gebelikte çikolata kisti patlarsa yine aynı tabloyla karşılaşılacaktır. Şiddetli kasık ağrısı oluşur. Bazen bu tablo erken doğumu tetikleyebilir. Gebelerde çikolata kisti patlarsa öncelikle medikal tedavi uygulanır. Ancak hastada rahatlama olmazsa cerrahi ile karın içi temizlenir. Gebelik haftası 36 hafta ve üstünde ise sezeryan operasyonu gerçekleştirilir. Aynı seansta karın içi temizlenip kist cidarı çıkarılır.

YORUM YAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir