Tüp bebekte gebelik hesaplama transfer edilen embriyonun kaç günlük olduğuna göre hesaplanır. 3 günlük embriyo ya da 5 günlük embriyo transferinde embriyonun büyüklüğü ve transfer tarihine göre yaklaşık doğum tarihi belirlenir. Tüp bebekte gebelik hesaplama araçları da oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüp bebek durumu doktorunuzun tam olarak ne zaman hamile kaldığınızı bilebileceği tek durumdur. Beklenen doğum tarihi, durumunuzdaki IVF tipine bağlı olarak farklı yöntemler kullanılarak hesaplanabilir.

Doğal bir hamilelik ile başka yöntem olan tüp bebek hamilelik arasındaki büyük fark, hamileliğin başlangıcı mükemmel bir şekilde tarihlendirilebiliyor olmasıdır. Bu detay, iki temel faktörü göz önünde bulundurarak hamilelik haftalarını doğru bir şekilde hesaplamamıza yardımcı olur. Embriyonun anne rahmine transfer tarihi ile embriyonun yaşı belirlenebilir ve sonra hamilelik haftaları hesaplanabilir.

Tüp bebek tedavisi yoluyla elde edilen hamilelik süreci 40 hafta sürer. Bu durumda hamileliğin ne zaman gerçekleştiğinin kesinliğine sahip olunur.

Laboratuvarda döllenme gerçekleştikten 3 veya 5 gün sonra embriyo rahime transfer edilebilir. Bu olaylarda doğum tarihini hesaplamak için embriyonun yaşam günlerini ve transfer tarihi dikkate alınır.

Tüp Bebekte Gebelik Hesaplama İşleminde Ultrason

Şimdi, bir kadın son adetinden iki hafta sonra yumurtlamadığında yumurtlama bozuklukları nedeniyle veya düzenli adet görmedikleri için son adet tarihi gebelik zamanını doğru belirlemeyen kadınlar olabilir. Jinekolog, kadının atıfta bulunduğu gebelik süresinin ilk oryantasyonunu yapar.

Gebelik süresinin teyidi ultrason ile gerçekleştirilir. Bu yüzden embriyo boyutu hamilelik süresinin en doğru ölçümüdür. Örnek olarak: Bir kadın, adet döneminin dokuz hafta önce olduğunu bildirirse, ancak ultrason yedi haftaya göre bir büyüklükte canlı bir embriyo gösteriyorsa, gerçek gebelik süresi yedi haftadır. Her embriyonik boyut bir gebelik süresine karşılık gelir.

Ancak tüp bebek yönteminde transfer edilen embriyonun yaşı bilindiğinden gebelik haftasının belirlenmesinde ultrason gerekli değildir. Ancak takipte gebelikte embriyonun gelişimiyle ilgili sıkıntılarda elbette ultrason ölçümleri oldukça değerlidir.

Doğum Tarihlerini Hesaplama

Tarihler gerçek gebelik haftalarına uyarlamak için son adet tarihi yeniden hesaplanır ve ardışık kontrollerde tutulacak ve olası doğum tarihinin hesaplanacağı ultrasonla düzeltilmiş yeni bir tarih verilir.

Erken gebeliklerde, gerçek hesaplanan gebelik haftaları ile tahmin edilen son düzeltilmiş adet dönemi tarihi arasında 5 günden fazla fark olduğu sürece, son adet döneminin yeni bir tarihi yeniden hesaplanır.

Tüp bebekte gebelik hesaplama için tüp bebek tedavinizi yapan doktorunuz size yardımcı olacaktır. Kendiniz de internet ortamında bulunan tüp bebekte gebelik haftasu hesaplama araçlarından ya da cetvellerinden faydalanabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi ve tüp bebek fiyatları Ankara detayları hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Nermin Köşüş >>>>   www.drnerminkosus.com

Doç. Dr. Aydın Köşüş  >>>>>  www.aydinkosus.com

YORUM YAZ

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir