tüp_bebek_nedir.jpg

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp bebek tedavisi denince insanların aklına tüp içinde büyüyen bir bebek gelmektedir. Akıldaki yanlış bilgileri gidermek için dilerseniz tüp bebek nedir kısaca bahsedelim.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır?

 

Aslında tüp bebek tedavisi, laboratuvar ortamında toplanan anne ve babanın yumurta hücrelerinin birleştirilerek bir embriyo oluşturulması ve bu embriyonun rahim içerisine verilmesini içermektedir. Tüp bebek tedavisi buradan basit bir yöntem gibi görünmekle birlikte oldukça kompleks işlemlerden oluşmaktadır. Çok ince ayarlamalar ve hassas çalışmaların yapıldığı uygulamalardır.

 

Modern tüp bebek tedavisinin başlangıcı Robert G. Edwards tarafından yapılmıştır. Tüp bebek işlemi sonucu doğan ilk bebek ise Louise Brown isimli bebek olup, 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelen ilk başarılı tüp bebek uygulamasıdır. 1971 yılından itibaren tüp bebek ile ilgili olarak yapılan tüm uygulamalar günümüz tüp bebek tekniğinin temelini oluşturmaktadır. Böylece üreme tıbbı açısından bir çığır açılmış ve 30-40 yıl öncesinde çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen pek çok kişi bu yöntem sayesinde gebe kalabilmiştir. Dünyada tüp bebek ile ilgili gelişmeler hızla devam ederken, ülkemizde tüp bebek konusundaki çalışmalara kayıtsız kalmamıştır ve  1989 yılında Ege Üniversitesi’nde ilk tüp bebek doğumu gerçekleşmiştir.

 

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?
 

Günümüzde bu yöntem sadece gebelik için değil, bazı genetik hastalıkları bulunan çiftlerde hastalığı taşımayan embriyoların elde edilmesi, nakil gereken durumlarda genetik olarak benzer kardeşlerin gebeliğinin sağlanmasında kullanılmaktadır. Günümüze kadar yaklaşık 6 milyon bebeğin IVF teknolojisi ile dünyaya geldiği tahmin edilmektedir.

 

Tüp bebek tedavisi öncesi yapılan testlerle hastaların normal yöntemlerle gebe kalamayacağı tesbit edilmiş olmalıdır. Yine tüpbebek işlemi öncesinde aşılamadan fayda görebilecek hastalara en az 3-4 siklus aşılama yapılmış olmalıdır.

 

Tüp bebek tedavisi hastadan hastaya değişmekle birlikte 15-20 gün arasında tamamlanan bir tedavi sürecidir. Bu nedenle hastalar öncelikle bulundukları şehirdeki tüp bebek merkezini tercih edebilir. Ancak tüp bebek merkezi tercihinde en önemli nokta merkezin güvenilir olmasıdır. Tedavi aşamalarındaki güvenlik tedbirlerinin oldukça sıkı olması önemlidir. Yine önemli tercih nedenlerinden bir tanesi de tüp bebek merkezinin başarı oranlarıdır. Elbette tüp bebek fiyatları da bir tercih nedenidir. Ancak bu tercih nedenlerinden en önemlisi tüp bebek merkezinin güvenilir olmasıdır. Tüp bebek tedavisi yaptırırken aklınıza gelen tüm soruları tüp bebek uzmanınız ile tartışınız.

 

Tüp bebek tedavisi çiftler için oldukça zahmetli ve yorucu olabilmektedir. Bazı hastalarda tedavi olumlu sonuçlanırken bazı hastalarda ise olumsuz sonuçlar alınabilmektedir. En iyi şartlarda dahi tüp bebekte başarı oranı %50’ dir. Ancak hastada başarı şansını azaltabilecek rahimle, yumurtalıklarla yada eşinin spermleri ile ilgili sıkıntılar varsa bu oran aşağıya doğru iner.

 

Tüp bebek tedavisi neden yapılır?

 

Tüp bebek tedavisinde öncelikle yapılan testlerle erkekte yada kadındaki sorunlar incelenir. Yine tüp bebek yapılmasına engel bir hastalığın varlığıda araştırılır. Kısırlık nedeninin %15 i kadında, %15 i erkekte tesbit edilmektedir. Erkekte sperm tesbit edilmesi tüp bebek tedavisi için yeterlidir. Kadına adetli dönemde tüp bebek iğneleri başlanarak yumurtalar geliştirilir ve belli büyüklüğe geldiğinde çatlatma iğnesi ile yumurtanın yapıştığı duvardan ayrılması sağlanır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Toplanan yumurtalar embriyologlar tarafından laboratuvar ortamında erkeğin spermleri ile döllenir. Üç günlük yada 5 günlük iken annenin rahmine yerleştirilir.

 

Tüp bebek tedavisi aşamaları nelerdir?

Dilerseniz bu bölümde tüp bebek tedavisi nasıl yapılır kısaca anlatalım. Anne adayından ilaçlar yardımıyla geliştirilerek elde edilen sağlıklı yumurtalar ultrasonografi eşliğinde toplanır ve babadan alınan spermlerle laboratuar ortamında birleştirilerek döllenmesi sağlanır. Her yumurta için 50.000-100.000 sperm alınarak aynı kaba koyulur. Aynı kaptaki spermlerden 1 tanesinin yumurtanın içine girerek döllenme işleminin gerçekleştirmesi beklenir. Daha sonra döllenmiş yumurta hücreleri bölünerek embriyoyu geliştirir. Embriyolar her gün kontrol edilerek 2-5 gün laboratuar şartlarında büyümeleri sağlanır. Daha sonra gelişen embriyolar rahim içerisine yerleştirilir.

 

Tüp bebek tedavisi çeşitleri nelerdir?

 

Mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisinde ise, standart tüp bebek tedavisinden farklı olarak her bir yumurtanın içine bir sperm özel bir mikroskop altında enjekte edilir ve embriyoların gelişimi için beklenir. ICSI genellikle şiddetli erkek kısırlığında uygulanır. Böyle erkeklerde sağlıklı sperm sayısı çok düşüktür veya menide hiç sperm olmamasına karşın, testislerden cerrahi yolla sperm elde edilir. Anne adayının yaşının 38’den fazla olduğu, az sayıda yumurta elde edilen, standart tüp bebek tedavisiyle döllenme yada gebelik elde edilemeyen çiftlerde de uygulanır.

Tüp bebek uygulamaları bu işin eğitimini almış ve yapmaya hak kazanmış tüp bebek uzmanları tarafından yapılır. Tüp bebek uzmanı, kadın doğum uzmanlık eğitimi aldıktan sonra, Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği tüp bebek merkezlerinde 6 aylık bir eğitim aldıktan sonra , kadınlardaki kısırlık (infertilite) tedavisini inceleyen ve tedavi eden doktorlardır (Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı).

 

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları uzmanlık eğitimi sırasında kısırlık tedavisi hakkında eğitim almaktadır. Ancak tupbebek konusunda yeterli eğitim uzmanlık eğitimi sırasında verilmemektedir. Bu eğitimi uzmanlık sonrası 6 aylık bir kurs ile verilmektedir. Bu kursu başarı ile tamamlayan kadın doğum uzmanları tüp bebek uzmanı olarak görev yapmaya hak kazanırlar.

 

Tüp bebek uzmanları normal yollarla gebe kalamayan hastalara yumurtlama tedavisi başlanması, tedavinin yönetimi, gerekli olan hastalara aşılama yapılması, aşılamadan fayda görmeyen hastalara tüp bebek uygulaması yapılması konusunda uzmanlaşmış doktorlardır.

Tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Yıllarca çocuk tedavisi ile uğraşan hastaların toplum baskısı nedeniyle psikolojik olarak yıpranmış oldukları bir gerçektir. Bu nedenle tüp bebek doktoru sadece kısırlık tedavisi veren bir doktor değildir. Aynı zamanda hastanın duygusal özelliklerini de göz önünde bulunduran hassas bir doktor olmalıdır.

Tüp bebek uzmanları normal kısırlık tedavisi ve aşılamadan fayda görmeyecek hastalara farklı tedavi protokollerini içeren tedaviler uygularlar. Bu süreci başından sonuna kadar her basamakta tüp bebek doktorları görev alır.

 

Tüp bebek dünyasına baktığımız zaman zaman geçtikçe infertil hasta sayısının arttığı ve tüp bebek ihtiyacının oldukça yükseldiği görülmektedir. Ancak  tüp bebek tedavisindeki gelişmeler sayesinde hergün yeni bir yöntem hayatımıza girmektedir. Bu son teknolojik gelişmeler tüp bebek oluşumu başarı oranını etkileyen faktörler baz alınarak hayata geçirilmiştir. Bu noktada tüp bebek uzmanı olan kadın doğum doktoru ile embriyologlar bir ekip şeklinde çalışmaktadır.

 

Ankara tüp bebek uzmanlarından Doç. Dr. Aydın Köşüş ve Doç. Dr. Nermin Köşüş  Çankayanın Çukurambar ilçesinde kendi kliniklerinde hizmet vermektedir. Ankara tüp bebek tedavisi ve Ankara tüp bebek fiyatları 2021 konuları ile ilgili bilgi ve randevu için bize 0312 285 85 88 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.