TÜP BEBEK NASIL YAPILIR

Tüp bebek tedavisi aslında klinik ve laboratuvar ortamının birleşmesinden oluşan bir tedavidir. Tüp bebek uzmanları tarafından infertil kadında öncelikle gerekli testler yapılır. Erkekte spermiogram testi ile sperm sayı ve karakteri belirlenir. Yumurtlama tedavisi ile kadının yumurtaları geliştirildikten sonra yumurtalar toplanır. Laboratuvar ortamında spermle yumurta birleştirilir. 

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi standartlaşmış bazı basamaklardan oluşmaktadır. Tedavide kullanılan yöntemler, ilaç çeşitleri veya dozları kişiden kişiye değişmekle birlikte tüp bebek tedavisi basamakları tüm hastalarda aynıdır. Bazı önemli özellikleri olan çiftlerde bazı basamaklarda eklenebilmektedir. Tüp bebek aşamaları şunlardır:

-Yumurtalıkların Uyarılması

-Yumurta Toplama

-Yumurtaların Döllenmesi

-Embriyo Transferi

-Embriyo Dondurma

 

Dilerseniz şimdi bu basamakları tek tek inceleyelim.

 

- Yumurtalıkların Uyarılması​

Yumurta toplama işlemi öncesinde kadınlarda değişik ilaçlar kullanarak yumurtalıklar uyarılır. Uyarılan yumurtalıklarda yumurtalar gelişmeye başlar. Kadının yumurtalık rezervine göre değişik sayılarda yumurta gelişir. Normal yumurtalık rezervi olanlarda 10-15 arasında yumurta gelişmesi beklenir. Yumurtalar belli bir büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi yapılır. Hastadan gerekli testler yapıldıktan sonra kadın yumjurta toplama işlemi için hazırlanır.

- Yumurta Toplama​

 

Yumurta toplama işlemi sedasyon dediğimiz hafif anestezi uyglaması altında yapılır. Hastanın aç karna gelmesi istenir. Ameliyathane ortamında jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanan hasta uyutulur. Bu esnada vajinal temizlik uygulanır. Daha sonra ultrason eşliğinde yumurta toplama iğnesi ile girilerek dikkatli bir şekilde yumurtalar toplanır. Yumurta toplama sırasında vajen arka duvarından iğne ile geçilerek yumurtalık dokusuna girilir. Yumurtaların içerisine tek tek girilerek içeriği aspire edilir. Tüpte toplanan sıvı aynı anda embriyolog tarafından laboratuvarda mikroskop altında incelenir. İçerisinde yumurta hücresi görülünce bir sonraki yumurtaya geçilir. Yumurta sayısı az olan kadınlarda yumurta toplama işlemi esnasında yumurtanın içi gerekirse 2-3 defa yıkama solüsyonu ile yıkanır. 

 

- Yumurtaların Döllenmesi

Toplana yumurtalar laboratuvar ortamında değişik işlemlerden sonra seçilen sağlıklı spermler tarafından döllenir. Bu noktada mikroenjeksiyon dediğimiz yöntem uygulanır. Bu yöntemde mikroskopi altında çok ince tüplerle sperm aspire edilir. Yumurta çeperi bu tüp ile delinerek spermin yumurta içerisine girmesi sağlanır. Bu şekilde döllenme işlemi başlatılmış olur. Bu noktadan sonra döllenme olup olmayacağı takip edilecektir. Bir gün sonrasında döllenme olup olmadığı tüm yumurtalarda incelenir. 

 

- Embriyo Transferi

Döllenen yumurtalar artık embriyo adını alır. Embriyoların gelişimi günlük olarak takip edilir. Güzel gelişen embriyolar 3. gün yada 5. günde rahim içerisine verilmek üzere hazırlanır. Elimizde çok sayıda embriyo varsa genellikle 5. güne gidilmesi tercih edilir. Çünkü 5. gün embriyonun sağlıklı olma ihtimali çok daha yüksek olup tutunma ve gebelik oluşma şansı 3. gün embriyoarına göre daha fazladır.

 

- Embriyo Dondurma

Embriyo transferi yapıldıktan sonra artık gebelik testi yapılana kadar beklenecektir. Elimizde kaliteli embriyolar varsa bunlar bir sonraki tüp bebek tedavisinde kullanılmak üzere dondurulacaktır. Tüp bebek tedavisi sonucunda gebe kalamayan kadınlarda bir sonraki denemede yine bu dondurulmuş embriyolar kullanılacaktır. Kadın gebe kalırsa dondurulmuş embriyolar çiftler tekrar bir gebelik düşünene kadar saklanabilmektedir.

Biz Ankara Tüp Bebek Uzmanları Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tüp bebek tedavi uygulamalarımızı Ankarada Çankaya bölgesindeki anlaşmalı olduğumuz hastanelerde gerçekleştirmekteyiz. Ankara Tüp Bebek Tedavisi konularında bilgi almak için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

 

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon