Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

En son güncellendiği tarih: 26 May 2020


tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Tüp bebek tedavisi hem zorlu bir süreç hemde maliyetli bir süreçtir. Bu sürecin zarara uğramaması için tedavi gören çiftler doktorlarının talimatlarına uymaya özen göstermelidirler. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler, başarı şansının arttırılmasında faydalı olacaktır. Bu nedenler aşağıdaki önerilere uyulması oldukça önemlidir:


- Tüp bebek tedavisi boyunca sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Tedaviye başlamadan bir ay önce bırakılmasında fayda var. Ancak bırakılmalarına bağlı yoksunluk semptomları kişide stres oluşturacağından 3 ay öncesinde bırakılması daha uygun olacaktır. Sigara ve alkol hem kadında hem de erkekte yumurta sayısı ve kalitesini etkilemektedir.


- Mevcut olan herhangi bir hastalık varsa tedavi öncesinde bu konu ile ilgili doktor muhakkak bilgilendirilmelidir. Kişideki bazı hastalıklar yada bu hastalıklar için kullanılan ilaçlar embriyonun tutunmasını zorlaştırabilir yada tutunduktan sonra düşüğe neden olabilir.


- Tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra anne adayı ağır egzersizler yapıyorsa bunları sonlandırmalıdır. Özellikle karın bölgesini aşırı kullanan egzersizlerden kaçınılmalıdır. Yürüyüş, yüzme, yoga gibi hafif sporlar anne adayının stresini azaltmak ve motivasyonunu arttırmak açısından faydalı olabilir.


- Gebelik şansını arttırmak için özel bir diyet uygulanması gerekmez. Düzenli ve dengeli beslenme buradada en önemli noktadır. Beslenme sırasında hızla kılo alımı yada hızlı kilo kaybından kaçınılmalıdır.


- Stres tüp bebek tedavisi sırasında başarı şansını azaltır. Bu nedenle tedavi sırasında stres azaltıcı aktiviteler yada sporlar yapılabilir. Gerekirse bu konuda akupunktur yada hipnoz gibi yardımcı tedavilere başvurulabilir.


- Baba adayının işlemden 3 gün önce cinsel ilişkiye girmemesi yada boşalmaması gerekir. Son 3 gün içindeki boşalma tedavi sırasındaki sperm sayısı ve kalitesini azaltacaktır.


- İlaçlarınızı ve iğnelerinizi doktorunuzun tarif ettiği şekilde tamsaatinde uygulamaya özen gösteriniz. Uygulama şekli, dozu yada zamanı hakkında kafanıza takılan konularda muhakkak doktorunuza danışınız.


- Embriyo transferinden sonra uzun ve yorucu yulculuklardan kaçınınız. Yolculuğun bir sakıncası olmadığını söyleyen otörler de olsada yolculuk kadının vücudunda stres ve yorgunluğa neden olacaktır.


- Embriyo transferinden sonra hamam, sauna gibi aşırı sıcak ortamlardan uzak durunuz.


- Tüp bebek tedavisine başlamadan önce genital bölge ile ilgili rahatsızlıklar varsa muhakkak muayene olunmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır.


- Asitli içecekler ve kafein içeren çay, kahve gibi içecekler tüketilmemelidir.


- Taze meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Ceviz, badem ve fındık gibi yiyecekler folik asit açısından zengindir.


- Baba adayıda tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay öncesinde sıcak ortamlardan uzak durmalıdır. Sıkı iç çamaşırlar yerine daha rahat ve bol pamuklu kıyafetler giymelidir. Sıcak spermler açısından sakıncalıdır. Genital bölgesinde herhangi bir problem varsa muhakkak üroloji uzmanına görünmelidir. 3 ay öncesinden ağır spor yapıyorsa sonlandırmalıdır.


- Tüp bebek öncesi beslenme önemlidir. Günlük en az 2 litre su tüketilmelidir. Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Omega 3 ten zengin balıklardan haftada 2 sefer tüketilmelidir. Balık kızartma şeklinde değil buğulama yada ızgara şeklinde olmalıdır. C vitamininden zengin kivi, muz gibi meyveler tüketilmelidir. Folik asitten zengin yiyecekler olan fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller uygun miktarlarda tüketilmelidir.


Sonuç olarak tüp bebek öncesi hazırlık döneminde yaşam tarzının yeniden şekilllendirlmesi ve beslenmenin düzenlenmesi tüp bebekte başarı oranlarını arttıracaktır.

11 görüntüleme0 yorum

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon