TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE CİNSEL İLİŞKİ YASAK MIDIR?

En son güncellendiği tarih: May 26


tüp bebek tedavisinde cinsel ilişki sakıncalı mıdır

Tüp bebekte cinsel ilişki ne zaman başlar” şeklindeki sorulara oldukça sık karşılaşmaktayız. Cinsel ilişkinin tüp bebek hastalarında etkisi hakkında bu makalemiz oldukça aydınlatıcı olacaktır.


Tüp bebekte tedavi aşamaları nelerdir?


Tüp bebek tedavisinde kadına adetli dönemde öncelikle yumurtlama tedavisi başlanır. Tüp bebekte değişik tedavi yöntemleriyle yumurtalar geliştirildikten sonra yumurta çatlatma iğnesi yapılarak hastaya 36 saat sonrasına yumurta toplama işlemi için randevu verilir. 36 saat sonra hasta jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlandıktan sonra sedasyon anestezisi verilir. Anestezi altında iken vajenden ultrason kontrolünde iğne ile girilerek yumurtalar toplanmaya başlar. İşlem bitiminde hasta kısa bir istirahatin sonrasında eve gönderilir. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında sperm ile döllenerek büyümeye bırakılır. Hastanın embriyo sayısı ve kalitesine göre 3. gün veya 5. gün embriyoları anestezi vermeden ince bir katater yardımıyla rahim içine yerleştirilir.


Yumurta toplamadan önce cinsel ilişki


Yumurtlama tedavisi sırasında yumurtalıkların aşırı büyümesi hastalarda cinsel ilişki sırasında kasık ağrısına neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında büyüyen foliküller çatlayabilir yada yumurtalık kendi etrafında dönerek kan akımı bozulabilir. Bu nedenle bu dönemde genelde cinsel birliktelik önerilmezken çiftler tarafından zaten cinsel birliktelik pek tercih edilmez.


Tüp bebek transfer öncesi cinsel ilişki


Embriyo transferi yapılan dönemlere yakın yapılan cinsel birliktelikte, kadının rahminde kasılmalar oluşur. Bazı otorler bu kasılmaların rahim içine verilen embriyonun tutunmasını zorlaştırabileceğini söylerken bazı otorler cinsel ilişkinin embriyonun tutunmasını etkilemediğini hatta tutunmasını arttırdığını belirtmektedir. Yine embriyo transferi sırasında servikal mukus bariyeri delindiği için bu hastalarda endometrial enfeksiyon riski artar. Eğer enfeksiyon olacak olursa buda embriyonun yerleşmesini olumsuz etkileyecektir. Ancak bu konularda yeterli bilimsel kanıtlar yoktur. Dondurulmuş embriyo transferinden önce cinsel ilişki hakkındada aynı görüşler geçerlidir. Bu nedenle doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranmanızda fayda vardır.


Tüp bebekte cinsel perhiz süresi


Sık cinsel ilişki sperm yoğunluğunu ve kalitesini etkileyebilir. Bu nedenle özellikle döllenme işleminin yapılacağı döneme yakın zamanlarda cinsel birlikteliğin olmaması önerilir. 2 günden daha kısa süre önce birliktelik olan erkeklerde azalan sperm yoğunluğu başarı şansınızı azaltabilir.

Yumurta toplamaya yakın dönemlerde cinsel birliktelik önerilmez. Çünkü yumurta toplama işlemi sırasında toplanamayan yada karın içi boşluğuna düşen yumurtalar döllenerek çoğul gebelik riskini arttırabilir. Yine kesin kanıt olmamakla birlikte embriyo transferinin yapılacağı dönemlerde cinsel birliktelikten kaçınılması önerilir.


Tüp bebekle hamile kalanlarda cinsel ilişki


Tüp bebek işlemi sonrasında yerleştirilen embriyonun gelişimine göre embriyo transferinden 10-12 gün sonra gebelik testi yapılır. Gebelik testinin yapılacağı bu döneme kadar genellikle cinsel birliktelik yasaklanır. Bu noktada cinsel birlikteliğin rahim içine tutunmasını engelleyeceğine dair bilimsel bir kanıt olmamakla birlikte hasta embriyonunn tutunmamasının nedenini cinsel birliktelik olarak görebilir ve kendini suçlayabilir. Gebelik testi pozitif çıkanlarda bebeğin kalp atışı görünene kadar yine birliktelik pek önerilmez. Bu dönemlerde de düşük oranlarının oldukça yüksek olması nedeniyle hasta tarafından birlikteliğin düşüğe neden olduğu düşünülebilir.

Sonuç olarak, tüp bebek yaptıranlarda cinsel ilişki açısından bakıldığında, tüp bebek tedavisi sırasında cinsel ilişkinin sakıncalı olmadığı kabul edilir. Ancak bunu gösteren kesin bilimsel veriler yoktur. Ancak hastanın fiziksel ve ruhsal rahatlığı açısından tüp bebek tedavisi sırasında cinsel birliktelik olmamasının daha uygun olacağı düşünülmektedir. Bu bilgiler ışığında doktorunuzun önerileri doğrultusunda davranmak en doğru seçim olacaktır.

16 görüntüleme

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon