TÜP BEBEK ÖNCESİ HER HASTAYA HİSTEROSKOPİ YAPILMALI MIDIR?

En son güncellendiği tarih: 26 May 2020

tüp bebek öncesi histeroskopi

Histeroskopi nedir?


Histeroskopi rahim ağzından girilerek rahim içinin kameralı bir alet yardımıyla görüntülenmesidir. Bu sayede rahim içindeki miyomlar, polipler, yapışıklıklar yada rahimde perde (septum) gibi rahim şekil bozuklukları tesbit edilebilir. Aynı seansta histeroskopi ile tedavi de uygulanabilir.


Tüp bebek öncesi histereskopi her hastaya uygulanmalı mıdır?


Histeroskopinin uygulanma alanlarından bir tanesi de infertilitedir (kısırlık). Ancak her infertil hastaya rutin histeroskopi yapılması önerilmez. İnfertilite nedeni olabilecek rahim içi patolojilerden şüphelenilen hastalara uygulanmalıdır. Yine tüp bebek öncesi de her hastaya histeroskopi yapılmalı şeklinde bir zorunlulukta yoktur. Aynı şekilde muayenede yada yapılan testlerde rahim içinden kaynaklanan bir patolojiden şüphelendiğimizde histeroskopi ameliyatı yapılması düşünülebilir. Yapılan HSG (histerosalpingografi), histerosonografi (sulu ultrason) yada ultrasonografi ile rahim içinde bir patolojiden şüphelenildiğinde yada tesbit edildiğinde bu patolojilerin tanısı ve tedavisi yine histeroskopi ile yapılır.


Yapılan bazı çalışmalar tüp bebek öncesi histeroskopi yapılmasının tüp bebekte başarı şansını arttırdığı yönünde bilgiler verirken, pek çok çalışmada tüp bebek öncesi histeroskopinin gebelik şansını etkilemediği belirtilmiştir.


Rahim içindeki sonradan edinilmiş miyom, polip gibi patolojiler yada doğuştan gelen rahim şekil anormallikleri tüp bebek başarı oranını düşürmektedir. Tüp bebekte tekrarlayan başarısızlıkta rahim içinde anormallik görünme oranları bazı çalışmalara göre %38’lere kadar yükselmektedir. Bu nedenle tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlerde de rahim içinin incelenmesi için histeroskopi bir seçenek olabilir.


Tüp bebek öncesi histeroskopi başarıyı arttırır mı?


Histeroskopi tüp bebek hastalarında rutin uygulanacak bir yöntem değildir. Rahim içinden kaynaklanan bir anormallikten şüphelenildiğinde kullanılması gerekir. Rahim içinde tanısal histeroskopi ile miyom, polip, yapışıklık yada perde tesbit edildiğinde yine bunların tedavisi histeroskopi ile yapılır. Histeroskopi ile tedavi edilen bu hastalarda tüp bebek başarı oranı artabilir. Bu nedenle tedavi planlarken kişiye özel tedavi planlanmalıdır.


Histeroskopi sonrası tüp bebek tedavisi ne zaman uygulanmalıdır?


Histeroskopi sırasında yapılan işleme bağlı olarak bu süre değişebilir. Sadece tanısal histeroskopi yapıldı ise bir sonraki ay tüp bebek tedavisine başlanabilir. Ancak rahim içinde operatif bir işlem yapıldıysa zamanlama değişebilir. Küçük bir polip çıkarıldıysa bir sonraki ay tüp bebek tedavisine başlanabilir. Ancak büyük bir polip yada miyom çıkarıldıysa, septum dediğimiz perde açıldıysa yada yapışıklıklar açıldıysa rahim içinin toparlanması için 2 ay beklemek yerinde olacaktır.


Sonuç olarak tüp bebek öncesi her hastaya histeroskopi yapılmamalıdır. Ancak diğer görüntüleme yöntemleriyle rahim içinde bir patolojiden şüpheleniliyorsa yada tesbit edildiyse histeroskopi ile tanı ve tedavisi yapılabilir. Bu noktada hastaya göre karar vermek daha akıllıca olacaktır.

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon