Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020

Tüp bebek aşamaları tüm tüp bebek tedavilerinde aynıdır. Uygulanan tedavi şekillerine göre ufak tefek farklılıklar olabilir. Tüp bebek aşamaları sırasında uygulanan tedaviye azami özen gösterilmeli, doktorunuzun önerileri dışında farklı uygulamalara gidilmemelidir. Dilerseniz şimdi tüp bebek aşamalarını daha detaylı bir şekilde görelim.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek tedavisi öncelikle kadın ve erkeğin ön değerlendirmesi ile başlar. Öncelikle kadının yaşı, adet düzeni, tüylenme ve sivilcelenme gibi bilgileri sorgulanır. Daha önce geçirilmiş ameliyatlar önemlidir. Değerlendirme sonucunda tüp bebek tedavisine başlanacak hastalarda adetin 2-3. günü hormon testi ve yine aynı dönemde yumurtalıkların ultrason ile değerlendirilmesi yapılacaktır. Yine gerekli olan hastalarda ilaçlı rahim filmi çekilebilir. Erkeklerde ise spermiogram adı verilen testle sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi incelenir. Bu test sonuçlarına göre çifte uygulanacak tedavi belirlenir.


Tüp bebek aşamaları nelerdir?


Tüp bebek aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

- Yumurtlama tedavisi başlanması: Tüp bebek iğneleri başlanarak düzenli aralıklarla yumurtaların gelişimi izlenir.

- Yumurta toplama: Belirli bir büyüklüğe ulaşan yumurtalar anestezi altında özel iğneler yardımıyla toplanır.

- Toplanan yumurtaların laboratuvarda döllenmesi: Toplanan yumurtalar bazı işlemlerden geçirildikten sonra sperm ile özel yöntemlerle döllenir.

- Döllenmiş yumurtaların 3. gün veya 5. güne kadar takibi

- Embriyo transferi: Yumurta sayısı ve kalitesine göre 3. gün embriyo transferi yada 5. gün embriyo transferi yapılır.


Tüp bebek aşamaları kaç gün sürer?


Tüp bebek aşamaları yaklaşık 15-20 gün sürer. Embriyo transferi yapıldıktan sonra hasta normal yaşantısına tekrar dönebilir.


Tüp bebek aşamaları zor mudur?


Tüp bebek aşamaları zorlu ve stresli bir süreçtir. Ancak yapılan işlemler hasta için ağrı verici işlemler değildir. Tek ağrılı işlem yumurta toplama işlemidir. Bu nedenle anestezi altında yapılmaktadır. Hasta herhangi bir ağrı hissetmemektedir.


Tüp bebek tedavisi Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından Ankaradaki kliniklerinde başlanmaktadır. Yumurta toplama işlemi ve embriyo transferi işlemleri anlaşmalı olduğumuz tüp bebek merkezlerinde yapılmaktadır. Ankara tüp bebek fiyatları 2021 için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

12 görüntüleme0 yorum

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon