Rahimde Polip Neden Olur?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020

Rahimde polip, rahim duvarından kaynaklanan endometrial yapılardır. Genellikle iyi huyludur. Ancak nadiren kanser gelişebilir. Bu nedenle tesbit edilen rahimdeki polipler mutlaka çıkarılmalı ve patolojik olarak incelenmelidir.

Rahimde Polip Tedavisi

Rahimdeki poliplerin büyüklüğü birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir. Polipler uterus duvarına geniş bir tabanla veya ince bir sapla bağlanabilir.


Bir veya daha fazla uterin polip olabilir. Genellikle rahim içinde bulunurlar, ancak bazen rahim ağzından vajinanıza doğru uzanabilirler. Rahimdeki polipler en sık, menopoz döneminde yakın kadınlarda daha sık görülür, ancak genç kadınlar da olabilir.


Rahimde Polip Belirtileri Nelerdir?


Rahimde polipler çoğunlukla herhangi bir belirtiye neden olmazlar. Başka nedenlerle muayene ve ultrason yapılırken tesbit edilirler. Ancak belirti verenlerin büyük çoğunluğunda ise adet kanaması düzensizlikleri ve ara kanamalar şeklinde belirtilere neden olur. Uterus poliplerinin belirti ve semptomları şunlardır:


- Düzensiz adet kanaması, değişken uzunluk ve sıklıkta, öngörülemeyen sürelerde olan kanamalar

- Adet dönemleri arasında kanama

- Aşırı derecede ağır adet dönemleri

- Menopoz sonrası vajinal kanama

- Kısırlık

Bazı kadınlar sadece hafif kanamaya veya lekelenmeye sahiptir, diğerleri ise semptomsuzdur.


Rahimde Polip Nedenleri Nelerdir?


Hormonal faktörlerin rol oynadığı görülüyor. Uterin polipler östrojen duyarlıdır, bu da dolaşımdaki östrojene cevaben büyürler.


Uterus Polip Gelişmesi İçin Risk Faktörleri Nelerdir?


Uterin poliplerinin gelişmesi için risk faktörleri şunları içerir:


- Perimenopozal veya menopoz sonrası olmak

- Yüksek tansiyon (hipertansiyon) olması

- Obez olmak

- Meme kanseri için bir ilaç tedavisi olan tamoksifen alınması


Uterus Polibi Komplikasyonları Nelerdir?


Uterus polipleri infertilite ile ilişkili olabilir. Uterin polipleriniz varsa ve çocuk sahibi olamıyorsanız, tedavi öncesinde poliplerin çıkarılması hamile kalma şansınızı arttıracaktır. Özellikle tüp bebek tedavisi görecek hastalarda mutlaka alınmalıdır.


Rahimde Polipler Nasıl Tesbit Edilir?


Doktorunuz uterus polipleri olduğundan şüpheleniyorsa, aşağıdakilerden birini yapabilir:


- Transvajinal ultrason

- Sonohisterografi

- Histeroskopi


Transvajinal ultrason. Vajinanıza yerleştirilen ultrason ile rahminizin görüntüsü oluşturulur. Ultrasonda bazen mevcut olan bir polip net olarak görülebilir. Ancak küçük polipler net olarak seçilemeyebilir. Yada uterus polipi kalınlaşmış endometriyal doku alanı olarak kendini gösterebilir.


Histerosonografi. Aynı zamanda sonohisterografi veya sulu ultrason olarak da adlandırılır. Rahiminize, küçük bir katater yoluyla özel sıvılar vererek rahim şişirilir. Bu işlem, doktora ultrason sırasında uterusun iç kısmının daha net bir görüntüsünü verir.


Histeroskopi. Doktorunuz vajinanızdan rahiminize ince, ışıklı bir teleskop (histeroskop) yerleştirir. Histeroskopi, doktorunuzun uterusunuzun içini incelemesini sağlar. Aynı seansta varsa tesbit edilen rahim içi polip ve rahim içi miyomların da çıkarılması da oldukça büyük bir kolaylık sağlar. Endometrial poliplerin tesbit edilmesi ve tedavi edilmesinde histeroskopi ameliyatı altın standarttır.


Endometrial biyopsi. Doktorunuz içinden körleme bir biyopsi almak isteyebilir. Uterin polipler endometrial bir biyopsi ile doğrulanabilir, ancak biyopsi polipi de kaçırabilir.

Çoğu uterus polipleri kanserli değildir. Bununla birlikte uterusun (endometrial hiperplazi) veya uterin kanserlerin (endometrial karsinomlar) bazı prekanser değişiklikleri uterus polipleri olarak ortaya çıkabilir. Doktorunuz muhtemelen poliplerin çıkarılmasını önerecek ve uterus kanseri olmadığından emin olmak için patolojik analizi için bir doku örneği gönderecektir.


Rahimde Polip Tedavisi


Küçük polipler herhangi bir sıkıntıya neden olmuyorsa takip edilebilir. Ancak poliplerin yaklaşın %1-5 inde kanser gelişimi olabilir. Bu nedenle tedavi yaklaşımlarının çok geliştiği günümüzde bu yöntem çok tercih edilen bir yöntem değildir. Polip çıkarılmadan kanser varlığı açısından hiçbir zaman emin olunamaz.


Progestin ve gonadotropin salgılayan hormon agonistleri dahil olmak üzere bazı hormonal ilaçlar polip semptomlarını azaltabilir. Ancak bu tür ilaçların alınması genellikle kısa vadeli çözümlerdir. Semptomlar ilacı almayı bıraktığınızda tipik olarak tekrarlar.


Nadiren uterus polipleri tekrarlayabilir. Eğer tekrarlayacak olursa, aynı şekilde tedavi edilmesi gerekecektir.


Rahimde Polip Ameliyatı Ankara


Rahimde polip tedavisinde değişik yaklaşımlar olabilir. Herhangi bir şekilde polip görüldüğünde yada şüphelenildiğinde yapılacak en ideal yaklaşım histeroskopi ile polip ameliyatıdır. Bu ameliyat çok kısa süren ve basit bir anestezi ile yapılan bir işlemdir. Rahimde polip ameliyatı Ankara ilinde tarafımızdan histeroskopi ile yapılmaktadır. Sedasyon ile yapılan işlemden 2 saat sonrasında evinize rahat bir şekilde gidebilmektesiniz. Histeroskopi ile polip ameliyatı fiyatı Ankara detayları için bizi arayınız.

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon