Çikolata Kisti ve Endometriozis

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020


Endometriozis ve Çikolata Kisti


Endometriozis uterusun içini dişeyen endometriyum tabakasının uterusun dışında herhangi bir yerde yerleşmesidir. Endometriozis ameliyatı Ankara ilinde endometriozis uzmanı Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır.


Endometriozis en sık yumurtalıklarınızı, fallop tüplerini ve pelvisinizi kaplayan dokuyu içerir. Ender olarak endometrial doku, pelvik organların dışına yayılabilir. Bazen bu hastalarda çikolata kisti adı verilen kistler oluşabilir. Çikolata kistleri de genellikle yumurtalıklarda oluşur.


Endometriozisde, yer değiştirmiş endometriyal doku normalde olduğu gibi davranmaya devam eder. Her bir adet döngüsü ile kalınlaşır ve kanar. Çevreleyen doku tahriş olabilir, nihayetinde skar dokusu ve yapışmalar gelişir. Pelvik dokuların ve organların birbirine yapışmasına neden olabilecek anormal fibröz doku bantları oluşur.


Endometriozis, özellikle adet dönemlerinde bazen şiddetli ağrıya neden olabilir. Doğurganlık sorunları da gelişebilir.


Endometriozis ve Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?


Endometriozisin primer semptomu, genellikle adet dönemleriyle ilişkili olan pelvik ağrıdır. Her ne kadar çoğu kadın adet dönemi sırasında kramp geçiriyor olsa da, endometriozisi olanlar tipik olarak normalden çok daha kötü olan adet ağrısını tanımlarlar. Ağrı da zamanla birlikte artabilir.


Endometriozisin ve çikolata kistinin ortak belirti ve semptomları şunlardır:


 • Ağrılı adetler (dismenore): Pelvik ağrı ve kramp, daha önce başlayabilir ve birkaç gün boyunca adet dönemine kadar uzayabilir. Ayrıca bel ve karın ağrısı da olabilir.

 • İlişki ile ağrı: Endometriozis ile ilişki sırasında veya sonrasında ağrı görülür.

 • Bağırsak hareketleri veya idrara çıkma ile ağrı: Adet dönemi boyunca bu belirtileri yaşama olasılığınız çok yüksektir.

 • Aşırı kanama: Zaman zaman şiddetli adet dönemleri veya dönemler arasında kanama yaşayabilirsiniz.

 • Kısırlık (İnfertilite): Bazen, endometriozis ilk kez kısırlık tedavisi için başvuranlarda teşhis edilir.

 • Özellikle adet dönemlerinde, halsizlik, ishal, kabızlık, şişkinlik veya bulantı yaşayabilirsiniz.

 • Ağrınızın ciddiyeti, mutlaka durumun derecesinin güvenilir bir göstergesi değildir. Şiddetli ağrılı durumlarda hafif endometriozis olabilir. Hafif ağrısı olanlarda ise bazen şiddetli endometriozis görülebilir.


Endometriozis bazen pelvik enflamatuar hastalık (PID) veya yumurtalık kistleri gibi pelvik ağrıya neden olabilecek diğer durumlarla karışabilir. İshal, kabızlık ve karın kramplarına neden olan bir rahatsızlık olan irritabıl bağırsak sendromu (IBS) ile karıştırılabilir.


Endometriozis ve Çikolata Kistinin Tanısı Nasıl Konur?


Endometriozis belirtisi olabilecek belirti ve semptomlarınız varsa doktora başvurunuz. Tanıda kullanılan yöntemler şunlardır:

 • Pelvik muayene

 • Pelvik ultrason

 • Transvajinal ultrason

 • Laparoskopi

Endometriozisin ve pelvik ağrıya neden olabilecek diğer durumların teşhisi için doktorunuz sizden ağrıların yeri ve ne zaman ortaya çıktığı da dahil olmak üzere belirtilerinizi tanımlamanızı isteyecektir.


Endometriozisin fiziksel ipuçlarını kontrol etmek için yapılan testler şunları içerir:


Pelvik muayene: Bir pelvik muayene sırasında doktorunuz pelvisinizdeki alanları üreme organlarınızdaki kistler veya uterusun arkasındaki izler gibi anormallikler için elle hisseder (palpe eder). Çoğu zaman çikolata kisti olmadıkça endometriozisin küçük alanlarını hissetmek mümkün olmaz.


Ultrason: Bu test vücudunuzun iç görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır. Görüntüleri yakalamak için, dönüştürücü adı verilen bir aygıt ya karnınıza bastırılır ya da vajinanıza yerleştirilir (transvajinal ultrason). Üreme organlarının en iyi şekilde görülebilmesi için her iki ultrason tipi de yapılabilir. Standart bir ultrason görüntüleme testi doktorunuza endometriozis olup olmadığını kesin olarak söylemeyecektir, ancak endometriozis (endometriomalar) ile ilişkili çikolata kistleri tanımlayabilir.


Manyetik rezonans görüntüleme (MRI): MR, vücudunuzdaki organ ve dokuların detaylı görüntülerini oluşturmak için manyetik alan ve radyo dalgaları kullanan bir yöntemdir. Bazıları için, MRG cerrahi planlamaya yardımcı olur ve cerrahınıza endometrial implantların yeri ve büyüklüğü hakkında ayrıntılı bilgi verir.


Laparoskopi: Bazı durumlarda doktorunuz, cerrahın karnınızın içinden (laparoskopi) görmesini sağlayan bir işlem için sizi bir cerraha yönlendirebilir. Genel anestezi altındayken, cerrahınız göbeğinizin yakınında küçük bir kesi yapar ve rahim dışında endometriyal doku belirtileri arayan ince bir görüntüleme cihazı (laparoskop) ekler.


Laparoskopi, endometrial implantların yeri, kapsamı ve büyüklüğü hakkında bilgi sağlayabilir. Cerrahınız daha ileri testler için doku örneği alabilir (biyopsi). Genellikle, uygun cerrahi planlama ile, cerrahınız laparoskopi sırasında endometriozisi tamamen tedavi edebilir, ancak her zaman tam olarak tedavi etmek mümkün olmayabilir. Görülmeyen odaklardan daha sonra tekrar hastalık gelişebilir.


Endometriozis tanısı bazen zor olabilir. Erken tanı, multidisipliner bir sağlık ekibi ve tanınızın anlaşılması semptomlarınızın daha iyi yönetilmesine neden olabilir. Endometriozis hastalarında çikolata kisti oluşmuş ise ultrasonla tanı koymak kolaydır. Ancak çikolata kisti olmayan endometriozis hastalarında sadece semptomlara bakarak hastalıktan şüphelenilebilir. Kesin tanı laparoskopi dediğimiz kapalı ameliyat yöntemi ile girip odakları görmekle konur.


Ancak çikolata kisti olmayan hastalarda biz daha çok ilaç tedavisi ile tanıya gideriz. Hormon ilaç tedavilerinden fayda gören hastalarda endometrioizs olabilir diye düşünürüz. Her hastaya tanı koymak için laparoskopi yapılmasına gerek yoktur.


Endometriozis ve Çikolata Kistinin Nedenleri Nelerdir?


Endometriozisin kesin sebebi belli olmasa da, bazı teoriler ileri sürülmüştür. Bu teoriler şunlardır:


Retrograd menstrüasyon: Adet kanının karın içerisine boşalması demektir. Retrograd menstrüasyonda endometrial hücreleri içeren adet kanı, fallop tüplerinden pelvik boşluğa geri akar. Bu yer değiştirmiş endometriyal hücreler, pelvik duvarlarına ve pelvik organların yüzeylerine yapışır, burada büyür ve kalınlaşmaya devam eder ve her adet döngüsü boyunca kanamaya devam eder.


Periton hücrelerinin transformasyonu: "İndüksiyon teorisi" olarak bilinen teoride uzmanlar, hormonların veya immün faktörlerin periton hücrelerinin ( karnınızın iç tarafını tutan hücreler ) endometriyal hücrelere dönüşümünü desteklediğini öne sürüyorlar.


Embriyonik hücre dönüşümü: Östrojen gibi hormonlar embriyonik hücreleri (gelişimin en erken evrelerindeki hücreleri) ergenlik döneminde endometrial hücre implantlarına dönüştürebilir.


Cerrahi skar implantasyonu: Histerektomi veya sezeryan gibi bir ameliyattan sonra, endometrial hücreler cerrahi bir kesiğe yapışabilir.


Endometriyal hücre taşınımı: Kan damarları veya doku sıvısı (lenfatik) sistemi, endometrial hücreleri vücudun diğer bölümlerine taşıyabilir.


Bağışıklık sistemi bozukluğu: Bağışıklık sistemi ile ilgili bir problem, vücudun uterus dışında büyüyen endometriyal dokuları tanıma ve tahrip etmesini önleyebilir.


Günümüzde kabul edilen görüş genetik yatkınlığı olan ve immün sistemi yetersiz olan kadınlarda karına boşalan endometrial hücrelerin yeterince temizlenememesidir. Yani yukarıdaki teorilerin kombinasyonudur.


Endometriozis ve Çikolata Kisti Risk Faktörleri Nelerdir?


 • Hiç doğum yapmamış olmak

 • Genç yaşlarda olmak

 • Menopoza geç girenlerde

 • Kısa adet döngüsü ( 27 günden az)

 • Yedi günden uzun süren ağır adet dönemleri

 • Vücudunuzda daha yüksek östrojen seviyelerine sahip olmak veya vücudunuzun ürettiği östrojene daha uzun süre maruz kalmak

 • Düşük vücut kitle indeksi

 • Endometriozisli bir veya daha fazla akraba olması (anne, teyze veya kız kardeşi)

 • Adet kanının vücuttan normal bir şekilde atılmasını önleyen herhangi bir anatomik bozukluk

 • Üreme sistemi anomalileri

Endometriozis genellikle adetin başlangıcından (menarş) birkaç yıl sonra gelişir. Endometriozun belirti ve semptomları hamilelik ile geçici olarak iyileşebilir ve östrojen almadığınız sürece menopozda tamamen geçebilir.


Endometriozisin Komplikasyonları Nelerdir?


Endometriozisin ana komplikasyonu infertilitedir. Endometriozisli kadınların yaklaşık üçte biri ile yarısı gebe kalmakta zorluk çeker.


Hamileliğin oluşması için yumurta bir yumurtalıktan salınmalı, komşu fallop tüpünden geçmeli, bir sperm hücresi tarafından döllenmiş olmalı ve gelişime başlamak için kendini uterus duvarına tutturmalıdır. Endometriozis tüpü tıkayabilir ve yumurta ile spermin birleşmesini önleyebilir.


Buna rağmen, hafif ve orta dereceli endometriozis olan birçok kişi halen gebe kalabilir ve hamileliği sona erdirebilir. Doktorlar bazen endometriozisi olan hastalara çocuk sahibi olmaktan kaçınmamalarını tavsiye eder, çünkü durum zamanla kötüleşebilir.


Bazı hastalarda zamanla ilerleyen ciddi kasık ve bel ağrıları, adet sancısı yada ilişki sırasında ağrı olabilir. Yine endometriozisin yerleştiği yere göre komplikasyonlar oluşabilir. Barsakta yerleşirse makattan kanama, idrar torbasına yerleşirse idrarda kanama yapabilir.


Çikolara Kisti Yumurtalık Kanserine Neden Olurmu?


Over kanseri, endometriozis hastalarında beklenenden daha yüksek oranda görülür. Bazı çalışmalar endometriozisin yumurtalık riskini artırdığını gösteriyor, ancak yine de nispeten düşük oranlarda görülmektedir.


Çikolata Kisti ve Endometriozis Tedavisi Ankara


Endometriozis tedavisi Ankarada endometriozis uzman doktorları Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş sizlere yardımcı olmaktadır. Tedavi hastanın yaşına, çocuk isteğine, mevcut semptomlarına ve çikolata kistinin varlığı ve büyüklüğüne göre değişir. Çikolata kisti olmayan hastalarda ciddi bir belirti yoksa genellikle ilaç tedavisi tercih edilir. Ancak büyük çikolata kisti olanlarda cerrahi tedavi gerekebilir. İnfertilite problemi yaşayan hastalarda uygunluğuna göre aşılama tedavisi yada tüp bebek tedavisi başlanabilir.

12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

 • Facebook Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Google+ Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Pinterest Social Icon
 • Instagram Social Icon