ANKARA AŞILAMA FİYATLARI NASILDIR?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020aşılama fiyatları ankara

Aşılama nedir?


Aşılama erkekten alınan spermin laboratuvarda değişik işlemlerden geçirildikten sonra bir kanül yardımıyla rahim içine verilmesidir. Normal yollarla gebelik sağlanamayan hastalarda poliklinik şartlarında uygulanan ve anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Normal birliktelikte gebelik şansı %3-5 civarında iken aşılama ile bu şans %15-20 lere kadar çıkabilir.


Aşılama kimlere yapılır?


Aşılama normal yollarla gebe kalamayan hastalarda başvurduğumuz bir yöntemdir. Özellikle sperm problemleri ön planda olan hastalarda uygulanır. Hafif ve orta derecedeki spern sayı ve hareket bozukluklarında tercih edilir. Ağır sperm bozukluklarında aşılamadan ziyade tüp bebek uygulaması tercih edilir. Aşılama yaptıranlar içerisinde sperm anormalliği olmayıp kadındaki problemlere bağlı yapılan hastalarda mevcuttur. Yumurtlama bozukluğu olan kadınlarda tüplerden en az birinin açık olması kaydıyla uygulanır. Hiçbir problem bulunmayan hastalarda da normal tedaviyle başarı elde edilemezse aşılama işlemine geçilir.


Aşılama süreci nasıl işler? Aşılama aşamaları nelerdir? Aşılama nasıl yapılır?


Normal yollarla gebelik elde edilemeyen hastalarda rahim filmi ile tesbit edilmiş tüplerin açık olması kaydıyla aşılama tedavisine geçilir. Adetli dönemde haplarla yada yumurtlama iğneleri ile yumurta geliştirilmeye başlanır. Yumurtalar belli bir büyüklüğe geldiğinde yumurta çatlatma iğnesi ile yumurtalar çatlatılır. Çatlatma işleminden 36 saat sonra erkekten mastürbasyon yolu ile alınan spermler laboratuvarda değişik işlemlerden geçirilerek hazırlanır. Hazırlanan spermler özel bir kanül yardımıyla rahim içine enjekte edilir. Böylelikle aşılama işlemi tamamlanmış olur.


Aşılama ne zaman yapılır? Aşılama adetin kaçıncı günü yapılır?


Aşılama tedavisine adetin 2-3. Gününde başlanır. Aşılama işlemi için yumurtaların en az 16-17 mm olması beklenir. Yumurta ölçümleri transvajinal ultrason ile yapılır. Çatlatma iğnesi yapıldıktan 36 saat sonra aşılama yapılır. Bu süre hastadan hastaya değişmekle birlikte 10-15 gün arasında değişir. Yumurtalığı hassas olanlarda 10 gün civarında aşılama yapılırken yumurtalık tembelliği olanlarda bu süreç bazen 20 güne kadar uzayabilir.


Aşılama sonrası yapılması gerekenler nelerdir?


Aşılama sonrası hasta 10-15 dakika boyunca jinekolojik masada istirahat ettirilir. Hasta hafif baş aşağı pozisyona alınır. Hasta ilk gün istirahat etmesi önerilir. İkinci günden itibaren hasta normal işine gücüne dönebilir. Gebelik testi yapılana kadar doktorun haberi olmadan ilaç kullanmaması önerilir.


Aşılama sonrası kasık ağrısı neden olur?


Aşılama sonrası bazı hastalarda kasık ağrısı olabilir. Rahim içine verilen spermle beraber bir miktar solüsyonda tüplerden karın içine geçer. Bu kasık ağrısına neden olabilir. Bazen aşılama sonrası rahim kasılmaları artabilir ve bu kasık ağrısı ile sonuçlanabilir.


Aşılama sonrası hamilelik belirtileri nelerdir ve ne zaman başlar?


Aşılama ile hamile kalanlarda genellikle herhangi bir belirti olmaz. Bazen embriyonun yerleşmesine bağlı olarak hafif bir kanama olabilir. Adet gecikmesi olmadan genelde bulantı gibi bir gebelik bulgusu olmaz.


Aşılama tedavisi sonuçları nasıldır?


Normal yollarla gebelik ihtimali %3-4 civarında olup aşılama ile bu ihtimal %15-20 ye kadar yükselebilir. Haplarla yapılan aşılamalarda gebelik şansı %7-10 a kadar yükselirken aşılama iğnesi ile yapılan aşılamalarda gebelik şansı %20 ye kadar artar.


Aşılama fiyatları nasıldır? Aşılama ne kadar tutar?


Aşılama ücreti ne kadar diye düşünüldüğünde bu fiyat aşılamanın yapıldığı şehire, hastaneye yada aşılamayı yapan doktora göre değişir. Aşılama fiyatı klinikten kliniğe değişmekle birlikte ortalama 800-1000 tl arasındadır. Bu ücrete genelde hastanın muayenesi, yapılan ultrason takipleri, sperm hazırlanması ve aşılama dahildir. Aşılama ücretine ilaçlar ve yapılacak testler dahil değildir.

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon