Aşılama Ağrılı mıdır?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020


Aşılama Ağrılı mıdır

"Aşılama ağrılı mıdır" şeklinde aklınıza sorular gelmekte ve bu nedenle belki de stres yaşamaktasınız. Aşılama, kadınların hamile kalma şanslarını artırmaya yardımcı olabilecek basit ve genellikle ağrısız bir prosedürdür. Yaklaşık bir yıldır doğal olarak hamile kalmaya çalışıyorsanız, ancak başarılı olamadıysanız, doğurganlık tedavilerini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Şunu öncelikle söyleyelim kesinlikle endişe etmeyin aşılama ağrılı değildir.


Aşılama Nedir?


Aşılama, döllenme şansını artıran yaygın bir yardımcı üreme teknolojisi şeklidir. Hızlı ve düşük teknoloji gerektiren bir prosedür olan aşılama tedavisi intrauterin (IUI) olarak da adlandırılır.


Aşılama, tüp bebek tedavisine göre daha ucuz ve daha az invaziv olan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle infertilite tedavisinde erken bir seçenek olma eğilimindedir. Tüp bebek tedavisi ile gebelik oranları aslında daha yüksek olmakla birlikte , özellikle 40 yaşına yakın hastalar için, bir aşılama prosedürü, hastanın yaşına ve doğurganlığına bağlı olarak, siklus başına % 15-20 kadar yüksek başarı oranları sunmaktadır. IUI birçok hasta için uygun bir seçim olabilir ve birkaç siklus kullanılabilir.


Aşılama Ne Zaman Tavsiye Edilir?

IUI tipik olarak erkek partnerin sperm sayısı düşükse veya sperm hareketliliği yetersizse kullanılır. Açıklanamayan infertilite vakalarında veya geçmiş prosedürlerden servikal mukus veya servikal skar dokusu gibi bilinen bir servikal durum için de uygun bir tedavi olabilir . Ovülasyon indüksiyonu ile yapılan tedavi ile gebe kalamayan çiftlerde aşılama önerilir.


Aşılama Nasıl Yapılır?


Aşılama tedavisinin her zaman yumurtlama sırasında yapılması planlanmaktadır. Bazı hastalar yumurtlamayı uyaran ilaç kullanırken, diğerleri doğal döngülerini takip ediyor olabilir. Her iki durumda da, dikkatli izleme prosedür için en uygun zamanlamayı sağlar.

IUI evde veya klinikte toplanan bir meni örneği gerektirir. Bu örnek laboratuvar tarafından değişik işlemlerden geçirilerek spermler semen sıvısından ayrılır ve sağlıklı spermler numune içinde konsantre edilir. Numune daha sonra bir şırıngaya çekilir.


Prosedür sırasında, doktor serviks ve vajinayı hafif bir çözelti ile temizleyecek, daha sonra serviksten uterusa ince, esnek bir tüp yerleştirecektir. Şırınga spermi tüpten ve rahme iter. Sağlıklı sperm yumurtaya daha yakın olduğu için, sonuçta ortaya çıkan hamilelik şansı daha yüksek olabilir.


Aşılama Ağrılı mıdır?


Aşılama ağrılı değildir ve çoğu kadın işlem esnasında rahatsızlık yaşamaz. Prosedür muayenehanede yaklaşık 5 - 10 dakika sürer. Anestezi veya ağrı kesici gerektirmez. Bununla birlikte, işlem sırasında veya sonrasında kramp veya hafif kanama yaşamak olağandır. Aslında yumurtlamanın kendisi, özellikle hasta yumurtlama ilacı kullanıyorsa, bazı kramplara neden olabilir.


Prosedür sırasında, kadınların hafif sıkışık olmaları istenir. Kateter serviksten geçerken kramp meydana gelebilir, ancak tipik olarak kateter çıkarıldıktan hemen sonra kaybolacaktır. Tüp serviksi zedelerse hafif kanama olabilir ancak bu endişe kaynağı değildir.

Rahim hafifçe tahriş olursa hastalar işlemden sonra kramp yaşayabilir. Birkaç saat istirahat etmek bu rahatsızlığı hafifletecektir. Kramp şiddetli olmaz, ancak her kadının vücudu farklıdır. Kramp eğer ağrılı hale gelirse hastalar derhal doktorlarını bilgilendirmelidir.


Aşılama tedavisi Ankara doktorlarımız Doç. Dr. Nermin Köşüş ve Doç. Dr. Aydın Köşüş tarafından yapılmaktadır. Aşılama fiyatları 2021 detayları için asistanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

24 görüntüleme0 yorum

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon