Ankara Tüp Bebek Uzmanı - Doç. Dr. Nermin Köşüş - Doç. Dr. Aydın Köşüş

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020


ankara tüp bebek uzmanı

Tüp Bebek Nedir?


Tüp bebek normal yollarla gebe kalamayan çiftlerde yumurta ve spermler kullanılarak laboratuvar ortamında oluşturulan embriyoların rahim içine verilmesi işlemidir. Tup bebek tedavisi öncesi yapılan testlerle hastaların normal yöntemlerle gebe kalamayacağı tesbit edilmiş olmalıdır. Yine tüpbebek işlemi öncesinde aşılamadan fayda görebilecek hastalara en az 3-4 siklus aşılama yapılmış olmalıdır.


Ankara Tüp bebek uzmanı kimdir?


Tüp bebek uzmanı, kadın doğum uzmanlık eğitimi aldıktan sonra, Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği tüp bebek merkezlerinde 6 aylık bir eğitim aldıktan sonra , kadınlardaki kısırlık (infertilite) tedavisini inceleyen ve tedavi eden doktorlardır (Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Uzmanı). Tüp bebek doktorlarının çalıştıkları tüp bebek merkezleri arasında ankara tüp bebek merkezleri önemli bir yer tutmaktadır.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları uzmanlık eğitimi sırasında kısırlık tedavisi hakkında eğitim almaktadır. Ancak tupbebek konusunda yeterli eğitim uzmanlık eğitimi sırasında verilmemektedir. Bu eğitimi uzmanlık sonrası 6 aylık bir kurs ile verilmektedir. Bu kursu başarı ile tamamlayan kadın doğum uzmanları tüp bebek uzmanı olarak görev yapmaya hak kazanırlar.


Tüp bebek uzmanı ne iş yapar?


Tüp bebek uzmanları normal yollarla gebe kalamayan hastalara yumurtlama tedavisi başlanması, tedavinin yönetimi, gerekli olan hastalara aşılama yapılması, aşılamadan fayda görmeyen hastalara tüp bebek uygulaması yapılması konusunda uzmanlaşmış doktorlardır.


Tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Yıllarca çocuk tedavisi ile uğraşan hastaların toplum baskısı nedeniyle psikolojik olarak yıpranmış oldukları bir gerçektir. Bu nedenle tüp bebek doktoru sadece kısırlık tedavisi veren bir doktor değildir. Aynı zamanda hastanın duygusal özelliklerini de göz önünde bulunduran hassas bir doktor olmalıdır.


Tüp bebek uzmanları normal kısırlık tedavisi ve aşılamadan fayda görmeyecek hastalara farklı tedavi protokollerini içeren tedaviler uygularlar. Bu süreci başından sonuna kadar her basamakta tüp bebek doktorları görev alır.


Tüp bebek aşamaları nelerdir?


Tüp bebek hastası değerlendirildikten sonra hastanın ve eşinin özelliklerine göre tedavi bireyselleştirilmelidir. Çok farklı tedavi protoklolleri ile öncelikle yumurta gelişimi işlemi başlatılır. Bu işlem muayenehanelerde ve hastanelerin tüp bebek polikliniklerinde yapılmaktadır. Bu aşamada değişik tüp bebek iğneleri kullanılmaktadır. Bu iğnelerle yumurtalar belli bir aşamaya kadar büyütüldükten sonra çatlatma iğnesi yapılarak hasta yumurta toplama işlemine hazırlanır. Yumurta toplama işlemi sedasyon dediğimiz hafif anestezi altında yapılmaktadır. Toplanan yumurtalar embriyoloji laboratuvarında embriyologlar tarafından döllenerek 3 gün yada 5 günlük dönemlerine kadar takip edilir. Daha sonra anestezi uygulanmadan ince bir katater yardımıyla döllenmiş yumurtalar rahim içine verilir (embriyo transferi). Bundan sonraki dönemde döllenmiş yumurtanın rahime tutunması beklenecektir.


Ankara tüp bebek merkezi seçiminde nelere dikkat edilmelidir?


Ankara tüp bebek merkezi tavsiyesinde en önemli nokta tüp bebek hekiminizin güvenilir olmasıdır. Aynı zamanda rahat iletişim kurabileceğiniz, sıkıntınız olduğunda rahatlıkla kendisine ulaşabileceğiniz bir hekiminizin olması tüp bebek sürecinde sizi rahatlatacaktır. Her hasta kendi tüp bebek doktorunun en iyi tüp bebek doktoru olduğunu söyleyecektir. Ancak bu noktada şu önemlidir. Bazı hastaların rahat iletişim kurduğu bir hekimle bir başka hastanın yıldızları barışmayabilir. Bu nedenle tavsiyeleri de göz önünde bulundurunuz ancak kendi doktorunuzu tanıyarak kendiniz seçiniz.

Türkiyede osit donasyonu yada sperm donasyonu dediğimiz bir başka kadının yumurtaları yada bir başka erkeğin spermleri ile gebelik elde etme yöntemi yasaktır. Bu nedenle Türkiye’de hiçbir tüp bebek merkezinde yasal olarak uygulanması mümkün değildir. Ankara tüp bebek doktorlarımız ile tanışmak için sizleride kliniğimize bekliyoruz.

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon