AMH (Anti Müllerian Hormon) TESTİ NEDİR?

En son güncellendiği tarih: 26 Ara 2020


amh testi ankara

AMH (Anti Müllerian Hormon) yumurtalıktan salgılanan, yumurtalık rezervini gösteren bir hormondur. Henüz gelişmeye başlamamış yada yeni gelişmeye başlayan yumurtaları saran granülosa hücreleri tarafından üretilir. Bu nedenle ne kadar fazla yumurta hücresi varsa AMH seviyesi o kadar yüksek olur. Yumurta sayısı azaldıkça da AMH seviyesi düşer.


AMH NE İÇİN KULLANILIR?


· AMH yumurtalık rezervini gösterir. Özellikle yumurtlatma tedavisi yada tüp bebek tedavisi alacak hastalarda yumurtalık rezervine göre ilaç dozu ayarlanır. Eğer yumurtalık rezervi düşükse (AMH düşükse) ilaç dozu artırılır ve protokol ona göre belirlenir. Eğer yumurtalık rezervi normalden fazlaysa (PKOS) bu hastalarda da aşırı uyarılma olmasın diye daha düşük dozda ilaç başlanır.

· Erken menopozdan şüphelenilen hastalarda veya yumurtalıklarında ameliyat olmuş, kemoterapi/radyoterapi almış hastalarda yumurtalık rezervini göstermede kullanılır.

· Polikistik over sendromu olan hastalarda yumurtalık fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılır.

· Bazı hormon salgılayan tümörlerin ve çocuklarda genital anormalliklerde cinsiyet tayini için kullanılır.


AMH Değeri kaç olmalıdır? AMH SEVİYESİ CİNSİYETE VE YAŞA BAĞLI DEĞİŞİR Mİ?


Erkeklerde AMH üretirler. Erkeklerde sertoli hücresi dediğimiz spermleri saran hücreler tarafından üretilir. AMH seviyesi 2 yaşına kadar yüksektir sonra ergenliğe girene kadar giderek azalır, sonra minimum seviyeye iner.

Kadınlarda ise yumurta hücrelerini saran granülosa hücreleri tarafında AMH salgılanır. AMH salınımı daha doğmadan önce anne karnında başlar, menopoza kadar devam eder. Yaşın ilerlemesiyle yumurtalıklardaki yumurta sayısı azalır, yumurtalık rezervi düşer. Dolayısıyla AMH düşüklüğü gelişir. Menopozdan sonra AMH nerdeyse ölçülemeyecek seviyeye iner. Kadınlarda referans aralığı ölçümde kullanılan kite bağlı değişmekle beraber yaşa bağlı AMH değerleri yaklaşık olarak şöyledir:

24 ayın altında: < 4.7 ng/mL

24 ay - 12 yaş arası : < 8.8 ng/mL

13 - 45 yaş : 1.0 - 9.5 ng/mL

45 yaş üstü : <1.0 ng/mL


AMH ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?


Yumurtalıktan salgılanan hormonların çoğu ritmik olarak salgılanır. Bu hormonların seviyesi adet zamanına, günün saatine, gebelik, ilaç kullanımı, stres vb durumlara göre değişebilir. Bu nedenle optimal sonuç için genelde adet başlangıcında sabah aç karna hormon testleri yapılır. Ancak AMH için böyle bir durum söz konusu değildir. AMH testi seviyeleri günün her saatinde ve adetin herhangi bir günü ölçülebilir. Gebelikten, ilaç ve doğum kontrol hapı kullanmaktan etkilenmez. Bu nedenle son derece ideal bir yumurtalık rezervini değerlendirme testidir. Adetin döngüsünün herhangi bir zamanında kan alınarak ölçüm yapılır.


PKOS HASTALARINDA AMH NASIL OLUR?


PKOS hastalarında AMH hormonu seviyesi yüksektir. Bu hastalar yumurtlatma tedavisine aşırı cevap verebilir ve OHSS sendromu dediğimiz yumurtalıklarda aşırı büyüme, karında su toplaması, şişlik vb bulgulara neden olabilir. AMH yüksek çıkanlarda daha düşük dozlu ve daha kontrollü bir tedavi uygulanırak bu komplikasyon engellenmeye çalışılır.


AMH İÇİN OPTİMAL ARALIK KAÇTIR?


AMH seviyesi yaşa ve ölçümü için kullanılan kite göre değişiklikler gösterir. Bu nedenle ideal AMH değeri kişiye göre değişebilir. Ancak kabaca 1.0 - 4.5 ng/mL arası denebilir. 1 ng/mL’den daha düşük değerler yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir. 3.5 ng/mL’nin üstündeki değerler ise rezervin yüksek olduğu, PKOS olabileceği, yumurtlatma tedavisinde aşırı cevap ve OHSS riskini gösterir.


AMH TESTİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?


· AMH testi adet döngüsünden, stres, gebelik, ilaç kullanımı vb şeylerden etkilenmez. Bu nedenle testin zamanlaması çok esnektir. Her zaman yapılabilir.

· Yumurtalık rezervini en iyi gösteren testlerden biridir.

· Yumurtalık rezervini gösteren diğer hormon testlerinde, over rezervi kritik bir noktaya gelene kadar test sonuçlarında belirgin bir bozulma görülmez. Bu durum yumurtalık rezervi düşük olan hastalara zaman kaybettirebilir. Ancak AMH testinde düzenli adet gören, diğer hormon testleri normal olan kadınlarda bile olabilecek düşük yumurtalık rezervini doğru olarak gösterir.

· Yumurtlatma ve tüp bebek tedavisi alan hastalarda uygun protokol seçimine yardımcı olur.

· Özellikle endometriozisi (çikolata kisti) olan, veya daha önce yumurtalıklarından ameliyat geçirmiş olan hastalarda yumurtalık rezervini değerlendirmeyi sağlar.

· Daha önce kanser nedeniyle cerrahi geçirmiş, kemoterapi veya radyoterapi almış hastalarda yumurtalık rezervinin değerlendirilmesini sağlar.

· Ailesinde erken menopoz olan kadınlarda yumurtalık rezervinin ölçülmesini sağlar.


AMH TESTİNİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?


· Oldukça pahalı bir testtir.

· Nispeten yeni bir test olduğundan yaygın olarak her hastanede yada laboratuvarda henüz yapılmamaktadır.

· Testin alternatifi olabilecek yumurtalık rezervini gösterecek daha ucuz yöntemler vardır.

· AMH yumurtalık rezervini gösterir ama yumurta kalitesini göstermez. Oysaki sayı kadar yumurta kalitesi de gebelik için önemlidir. Yani yumurtalık rezervi iyi olsa bile yumurta kalitesi kötüyse gebelik elde edilemeyebilir yada gebelik olsa bile düşükle sonuçlanabilir. Veya yumurta kalitesi iyi olan hastalarda yumurtalık rezervi kötü bile olsa sağlıklı gebelik elde edilebilir.


AMH BAKTIRMAK ŞART MI? ALTERNATİF TESTLER VAR MI?


AMH yumurtalık rezervini ölçmek için ideal bir kan testidir ama pahalıdır. Onun yerine kullanılabilecek adet başlangıcında yapılan daha ucuz hormon testleri vardır. Bunlardan sıklıkla kullanılan testler follikül uyarıcı hormon (FSH), estradiol (E2), luteinizan hormon (LH), inhibin B testleridir. Bu testlerin avantajı hemen her hastanede ve sağlık kuruluşunda yapılabilmeleridir. Dezavantajları ise adetin belli günlerinde yapılabilmeleri ve yumurtalık rezervindeki azalmayı çok geç döneme kadar göstermemeleridir. Bu tip hastalarda hormon test sonuçları normal çıkar ama yumurtalık rezervleri düşüktür. Menopoz döneminin başlangıcına kadar testlerde bozulma olmaz. Testlerde bozulma olduğunda ise artık çok geç kalınmıştır, yumurtalık rezervi tükenmek üzeredir. Bu nedenle AMH dışındaki standart kan testleri tek başına yetersizdir.

Yumurtalık rezervini gösteren diğer ideal test ise ultrasondur. Ultrasonla yumurtalıklardaki küçük içinde yumurta içeren sıvı dolu kesecikler (antral folliküller) sayılarak over rezervi belirlenebilir. Bu şekilde belirlenen yumurtalık rezervinin AMH ölçümünden bir farkı yoktur. Bu nedenle ultrason standart hormon testleriyle beraber kullanıldığında çoğu hastada AMH testine gerek yoktur. Ancak rezervin düşük veya aşırı yüksek olduğu şüpheli durumlarda, hormon testleriyle ultrason bulgularının uyumsuz olduğu durumlarda veya ultrasonla net değerlendirme yapılamazsa AMH testi de yapılabilir.


AMH TESTİ DÜŞÜK ÇIKARSA NE YAPILMALI?


AMH testinin düşük çıkması yumurtalık rezervinin azaldığı anlamına gelir. Öncelikle testin doğruluğunun teyit edilmesi ve böyle hastaların ayrıca ultrasonla değerlendirilmesi gerekir. Ultrason bulguları test sonucuyla uyumlu ise zaman kaybetmeden gebelik için gereken çalışmalar başlanmalıdır, gerekirse tüp bebek uygulanmalıdır.

AMH değeri düşük ama ultrason bulguları normal olan hastalarda test gerekirse tekrarlanarak doğruluğu kontrol edilmelidir.


AMH TESTİNDE YANLIŞLIK OLABİLİR Mİ?


AMH testinde nadiren hata olabilir. Özellikle hayvan besleyen kadınlarda hayvan antijenlerine karşı vücutta oluşan heterofil antikorlar testte yanlış yüksekliğe neden olabilir. Bu nedenle klinik bulgularla test sonuçları uyumsuzsa yeniden değerlendirme yapılmalı ve laboratuvarla görüşülmelidir.


AMH testi nasıl yükseltilir?


AMH testini yükseltmek için kullanılan kanıtlanmış etkinliği olan bir tedavi yöntemi yoktur. Deneysel çalışmalar mevcuttur. Ancak klinik pratiğe yansıtılabilecek bir cevap elde edilememiştir.


Ankara Anti Müllerian Hormon testi fiyatları nasıldır?


AMH testi fiyatları Ankarada hastaneye yada hastanenin bulunduğu semte göre değişir. AMH testi özel hastanelerde 150-300 tl arasında değişmektedir. Kliniğimizde amh testinizi uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

40 görüntüleme0 yorum

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon