1. Hafta Hamilelik Nasıl Anlaşılır? Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

En son güncellendiği tarih: 26 May 2020


1 haftalık gebelik belirtileri

1 Hafta Gebelikte Annede ve Bebekte Oluşan Değişiklikler Nelerdir?


Gebelik 40 haftalık bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcı son adet tarihinin birinci günüdür. Gebelik haftası hesaplamasında, herkeste yumurtlama ve hamile kalma günü farklı olacağından ve bu günün tesbitinin zor olacağından dolayı son adet tarihinin ilk günü başlangıç olarak alınır. Yani adetleri düzenli olan bayanlarda gebelik haftanız son adet tarihinizin ilk gününe göre hesaplanır. Adet düzensizliği olan bayanlarda gebelik haftası hesaplaması farklı ultrason parametrelerine göre yapılır.


Gebelik birinci haftası aslında henüz gebeliğin oluşum aşamalarının devam ettiği dönemdir. Adet henüz başlamıştır. Henüz gebelik oluşmamıştır. Bu dönemde yumurtalıklardaki yumurtalar büyümeye başlar. Henüz bu dönemde yumurtalar döllenecek duruma gelmemiştir. Yumurtalar adetin 14. gününe kadar büyüyerek daha sonra yumurtlama işlemi gerçekleşir.


Kadınlarda pelviste yerleşmiş sağda ve solda olmak üzere 2 adet yumurtalık vardır. Bunlar içerisinde kadınların her adet döneminde gelişecek yumurtalar bulunmaktadır. Bu yumurtalar adetin başlamasıyla birlikte içlerinden birkaç tanesi seçilir ce büyümeye başlar. Büyüyen 2-3 adet yumurta diğer yumurtaların büyümesini baskılar ve sadece 1-3 adet yumurta gelişir. Her adet döneminde çoğunlukla bir yumurta atılır ancak bazen 2 yada 3 yumurta atılabilir. Gelişen yumurtanın büyümesiyle birlikte östrojen salgısı artmaya başlar. Ancak gebeliğin birinci hastasında östrojen seviyeleri henüz semptom oluşturacak seviyelere gelmemiştir. Bu nedenle bu haftada kadında gebelik belirtileri yoktur.

Bu haftalarda yapılan muayeneye gebelik öncesi muayene diyoruz. Gebelik öncesi muayenenizi ihmal etmeyiniz. Muhakkak yaptırınız. Gebeliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak, gebeliğin sağlıklı sonlanması açısından oldukça elzemdir. Gebelik öncesi muayenede yapılacakkan ve idrar testleriniz ile gebelikte problem çıkarabilecek patolojiler tesbit edilmekte ve gebelik oluşmadan önce tedavileri mümkün olmakta yada gebelik ertelenmektedir. Aksi halde gebelikte geçirilebilecek bazı rahatsızların bebeğinizde ciddi anormalliklere neden olabileceğini unutmayınız. Gebelik öncesi muayenenizi, kan ve idrar testlerinizi, gerekirse smear, hpv ve patoloji testlerinizi kliniğimizde yaptırabilirsiniz.


Gebelik düşünen kadınların 2-3 ay öncesinde folik asit kullanmaya başlaması önerilir. Günlük alınacak 400 mikrogram folik asidin bebekte nöral tüp defekti dediğimiz omirilikte oluşabilecek açıklık riskini azalttığı bildirilmektedir. Yine gebelik öncesi sigara, alkol yada uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların bırakılması oldukça önemlidir. Gebelik öncesi aşırı kilolu olan bayanların kilo verdikten sonra gebelik düşünmeleri hem gebelikte kendi sağlıkları hemde bebeğin sağlığı açısından faydalı olacaktır. Bu açıdan gerekirse bir diyetisyen kontrolünde kilo verilmesi gerekebilir.

Ankara Tüp Bebek Uzmanlarımız

Kızılırmak Mah. Ankara Ticaret Merkezi 1450 Sok. B Blok No:4 Çukurambar Çankaya ANKARA

0312 285 85 88

0555 022 86 22

nerminkosus@gmail.com

aydinkosus@gmail.com

Bu sitedekiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tedavi amacıyla kullanılamaz.

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon