Embriyo Transferi

embriyo transferi

Embriyo transferi ağrısız bir işlem olduğu için anesteziye gerek yoktur. Transferden önce vajen ve rahim ağzı özel solüsyonlarla temizlenir. İnce, yumuşak bir kateter yardımı ile embriyo nazik bir şekilde rahim ağzından geçilerek rahimin içine yerleştirilir. Bu işlem karından ultrason eşliğinde yapılır. Ultrasonda görüntünün net olması için hastanın işlem esnasında idrara sıkışık olması istenir.

• İşlemden sonra hasta 1 saat hastanede dinlenir, sonra kullanacağı ilaçlar tarif edilerek eve gönderilir.

• İşlem sonrası rahim içini döşeyen dokuyu (endometrium) desteklemek için hastaya iğne, fitil ya da krem şeklinde hormon ilaçları verilir. Bu tedavi, gebelik oluşursa gebeliğin 3.ayına kadar devam eder. 
• Transferden sonra embriyoların gelişmesi ve rahime tutunması için bir süre beklenir. Transferden 10-12 gün sonra kanda gebelik testi yapılır. Testi pozitif olanlarda iki gün sonra kan testi tekrarlanır Kan testlerinde gebe kaldığı görülen anne adayı, 1-2 hafta sonra ultrasonografi ile gebelik kesesi görülmesi ve bebek kalp atımlarının dinlenmesi için tekrar çağırılır.
• Hafif kasık ağrısı, bazen lekelenme şeklinde kanama olabilir. Bunlar önemli değildir. Ancak çok şiddetli bir ağrı, 38 derecenin üzerinde bir ateş, bulantı, kusma gibi durumlar söz konusu olursa hemen doktor aranmalıdır.
• Transferden bir gün sonra hastanın herhangi bir ağrısı yoksa ve kendisini iyi hissediyorsa günlük aktivitelerine devam edebilir, ancak ağır işlerden kaçınması gerekir. 
• Eğer çift başka şehirde yaşıyorsa, transfer gününü merkezin bulunduğu yerde geçirip bir gün sonra geri dönebilir.
• Transferden bir gün sonra ayakta ılık duş şeklinde banyo yapabilir. Ancak sıcak banyodan kaçınılmalıdır.
• Hastalar transfer sonrası kullandıkları ilaçlar nedeniyle kabız olabilirler. Böyle durumlarda hastanın düzenli tuvalete çıkabilmeleri için hastalara durumlarına uygun ilaç önerilebilir. Kabızlık, gebe kalmayı olumsuz etkilemez.
• Gebelik testinin sonucunu alana kadar çiftler, cinsel ilişkide bulunmamalıdır. 

 

Transfer işlemine girerken dikkat edilmesi gerekenler

+ Yumurta toplama işleminden 1 gün sonra doktorunuz sizi telefonla arayıp döllenme olup olmadığı ve transferin ne zaman yapılacağı hakkında bilgi verecektir. Bu nedenle size ulaşabileceğimiz telefonların açık olmasına dikkat ediniz.
+ Embriyo transfer işlemi yumurta toplama işleminden sonraki 2-5 gün arasında yapılmaktadır. 
+ İşleminiz ultrason işlemi ile gerçekleşeceğinden idrara sıkışık bir şekilde gelmeniz gerekmektedir. Böylece ultrasonda rahim içiniz daha net gözükecektir.
+ İşlem günü aç olmanıza gerek yoktur.
+ Transfer işlem günü parfüm ve benzeri kokular, makyaj malzemesi kullanmayınız.

 

Embriyo transferi sonrası dikkat edilecekler

+ Embriyo transfer işleminden sonra klinikte 1-2 saat dinlenmeniz yeterlidir. Daha uzun süre yatak istirahatine gerek yoktur. Ankara dışından gelen hastalarımız 1 gecelik dinlenmeyi takiben geri dönebilirler. Araba, uçak vb ile yolculuk yapabilirler. 
+ İşlemden 1 gün sonra sizi yormayacak günlük aktivitelerinize geri dönebilirsiniz. Ancak gebelik test sonucu alınana kadar aşırı fiziksel aktivite (spor yapma, ağır yük kaldırma, aşırı yorulma vb.) yapmayınız. Bu süre içerisinde sürekli yatak istirahati gereksizdir.
+ Embriyo transfer işleminden 1 gün sonra ayakta ılık su ile duş almaya başlayabilirsiniz.
+ İşlemden sonra kabız olmamaya özen gösteriniz. Bunun için bol sulu gıdalar, posalı ve lifli besinler tüketiniz. Eğer sorununuz devam ediyorsa doktorunuzla iletişime geçiniz.
+ Pamuklu iç çamaşırı giyiniz. Tuvalet temizliğini önden arkaya doğru yapınız. İşlemden sonra kahverengi akıntınız, pembe lekelenmeleriniz olabilir. Bunun olumsuz bir durum olduğunu düşünmeyiniz.
+ İşlemden sonra belde, kasıklarda ağrı, karında gerginlik, adet ağrısına benzer ağrılar olması normaldir, endişelenmeyin. 
+ Kullandığımız ilaçlar bazen yumurtalıklarda aşırı uyarılmaya neden olabilir, buna bağlı karında belirgin derecede gerginlik, bulantı, kusma, ishal ve nefes alıp vermede zorluk olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız lütfen doktorunuzla iletişime geçiniz.
+ Gebelik testi yapılıncaya kadar cinsel ilişkide bulunmayınız. Sigara, alkol vb. kullanmayınız. Size anlatılan ilaçlar dışında ilaç kullanmayınız.
+ Bu dönemde ağrı kesici alma ihtiyacı hissederseniz parasetomol grubu haplar (parol tb, minoset tb) kullanabilirsiniz.